Маркарт групацијата – гигант во автомобилската индустрија, е основана во 1925 година, и е водечки светски производител на електромеханички и електронски додатоци и системи за автомобили, електричен алат, апарати за домаќинство и други индустриски апликации. Фабриката на „Маркарт”, во Велес е отворена во 2015 година и првично вработуваше 120 лица, со план до 2017 година да има 600 вработени.

Објавил: Валерија Петрова | 8 октомври, 2019 11:58

ЗАЕВ НАЈАВИ: Предвремени избори ќе има до крајот на октомрви 2020 година

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Премиерот Зоран Заев денеска ја посети фабриката „Маекарт“ во село Каласлари во блзина на Велес.

Маркарт групацијата – гигант во автомобилската индустрија, е основана во 1925 година, и е водечки светски производител на електромеханички и електронски додатоци и системи за автомобили, електричен алат, апарати за домаќинство и други индустриски апликации. Фабриката на „Маркарт”, во Велес е отворена во 2015 година и првично вработуваше 120 лица, со план до 2017 година да има 600 вработени.

Тој по обиколката на фабриката најави кога Македонија да очекува превремени избори.

– Предвремени избори ќе има до крајот на октомври 2020 година, тоа е 45 дена пред редовните избори , а тоа е интенцијата затоа што за нас секој ден, секоја недела, секој месец е важен како и придобивките од она што значи во економијата растот, новите работни места импактот од Европската унија и НАТО и надежта дека конечните одлуки за стратешките цели на нашата држава ќе бидат исполнети. Оваа кампања која што во моментов ја водиме е за да ги финализираме некои двегодишни активности на Владата како наши сериозни успеси и да ги доближиме до граѓаните да ја отвориме дебатата на секако озарени на периодот кои што доаѓа пред нас и да научиме нешто од граѓаните, да ги видиме слабостите, предностите, задоволство, незадоволство, изјави денеска премиерот Зоран Заев при посетата на фабриката „Маркарт“ во с.Каласлари, во близина на Велес.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Семејството немало доволно финансии за да може да обезбеди итна операција на срцето која била неопходна, па Бидејќи времето истекувало многу брзо,  самиот татко решил да го подари своето срце на неговиот сакан син.

ТРОГАТЕЛНО ВИДЕО: Последните зборови на татко кој срцето го подари на својот син

Колку е голема љубовта на родителите за своите деца доказ е овој татко кој решил да...

Претходно дел од сопствениците на угостителските објекти во овој дел на градот самостојно ги отстранија платформтите од езерото.

После Куба Либре дојде ред на Ликвид: Се руши платформата пред „Ликвид“ во Охрид!

Вчера со отстранување на платформата пред кафе барот „Ликвид“ во стариот дел на градот...