Средба пред заминување на еврокомесарот

Објавил: Узунов Бобан | 20 мај, 2019 10:30

Заев на средба со Јоханес Хан-еврокомесарот во заминување

Фото/Текст извор: ©магазин

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, денеска ќе учествува на Виенскиот економски форум „Виенски економски разговори – нови перспективи за Република Македонија“.

Одложувањето или непризнавањето на објективниот напредок на земјите кандидати би имало драматични последици за државите за кои станува збор и за целиот регион воопшто. Тоа речиси ќе предизвика негативен домино ефект, истакна Хан во последната негова изјава

Делегацијата, во која учествуваат вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за финансии Драган Тевдовски, како и министерот за образование и наука Арбер Адеми на формумот, покрај дискусија за можностите за инвестирање во  Македонија, ќе оствари и средби со претставници на реномирани австриски компании.

Во Виена, предвидена е средба на премиерот Заев со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан.

Јоханес Хан иако е на крај од својот мандат во последните неколку изјавви инситира Македонија да добие датумз а преговори со Европската комисија. Една од најголемите мисии на Јоханес Хан како еврокомесар е успешни политики во проширувањето.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Тој на ова место доаѓа од челната позиција во Македонската банка за поддршка на развојот каде последните пет месеци беше в.д. директор.

Кирил Колемишевски нов заменик-министер за економија!

Неофицијално, Алсат дознава дека на вечерашната седница на ЦО на СДСМ за нов заменик...

Како што објави порталот, Рускоска е дел од тимот кој треба да биде освежување во СДСМ поради катастрофалните бројки на анкетите во последниот период, поради што ќе се воведат неколку нови потпретседатели, а старите кои ќе останат на своите позиции ќе ги променат своите фризури, парфеми и модни додатоци.

Вилма Рускоска ќе биде нов потпретседател на СДСМ?

Од извори блиски до владата порталот Република.мк дознава дека еден од новите потпретседатели...

Според 24 инфо во „хашкото оделение“ не се сместувале според позицијата туку таму важи правилото прв дојден прв услужен. 

Откриено: Еве со кого Катица Јанева ја дели ќелијата во Шутка

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева, на која вчера и беше одреден притвор...

Како што објавија медиумите, денеска повторно ѝ се слошило на Јанева, која од притвор со полициска придружба беше донесена на погребот на нејзината мајка во Гевгелија.

Јанева не издржа на погребот на мајка си, ѝ се слошило во капела и се вратила во притвор

Катица Јанева денеска присуствуваше на погребот на својата 83 годишна мајка, која почина...