Денешната средба премиерот на Заев и Меркел е закажана за утрово во 9.30 часот.

Објавил: Перо Милчин | 13 јуни, 2019 7:25

ЗАЕВ НА УТРИНСКО КАФЕ СО АНГЕЛА МЕРКЕЛ!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Во рамките на економскиот форум во Берлин, премиерот на Република Македонија Зоран Заев денеска, околу 9:30 часот се очекува да одржи средба со германската канцеларка Ангела Меркел.

Портпаролот на федералната влада, Штефен Зојберт, за денешната средба потврди дека германската канцеларка Ангела Меркел ќе го пречека Заев во Сојузната канцеларија во Берлин.
Денешната средба премиерот на Заев и Меркел е закажана за утрово во 9.30 часот.

Премиерот Заев синоќа од Берлин рече дека одлагањето на почетокот на преговори со ЕУ за земјава не само што ќе ја доведе во прашање стабилноста на владејачката коалиција туку и „ќе го дополни со гориво ултранационализмот на претходниците во владата. Тој смета дека Македонија заслужува одлука втемелена на постигнувањата.

 Одложувањето на таквата одлука ќе се смета за негативно и ќе има негативни ефекти. Која било друга одлука освен онаа за отворање на поглавјата за преговори негативно ќе се одрази на внатрешните политички процеси и ќе ја стави под знак прашалник стабилноста на владината коалиција. Дополнително, ќе ја разбуди разочараноста кај граѓаните, ќе го запре имплементирањето на Преспанскиот договор и ќе нанесе штета на динамиката на реформите. Тоа ќе го дополни со гориво ултранационализмот на нашите претходници во владата, нешто што јас и моите колеги го отфрливме“, рече Заев во обраќањето од Берлин.

За денеска се очекува информација за временската рамка во која Република Македонија може да се надева на почеток на пристапните преговори со Европската Унија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Со прогласување на кризната состојба државата ке може да ги искористи и приватните субјекти и нивните капацитети за справување со алрамантната ситуација со пожарите во земјава

Управувачкиот комитет побара кризна состојба во следните 30 дена

Безбедносните институции во земјава поради ситуацијата со пожарите сепак  предлагаат...

Бугарскиот претседател Румен Радев остварил разговор со неговиот македонски колега Стево Пендаровски во врска со големиот пожар кај Кочани, соопшти Кабиентот на Радев.

Бугарската влада ќе испрати 25 пожарникари во Македонија

По наредба на преодниот премиер Стефан Јанев, Бугарија испраќа поддршка за Република...

Министерството за труд и социјална политика потсетува на обврската за носење маска и одржување физичко растојание од два метра

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата...