сабота, 19 октомври 2019

MK/ EN/ DEЦелта на преговорите е како ќе си ги вреднуваме нашите идентитети на Балканот, но тоа да не предначи пред иднината на нашите граѓани.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 октомври, 2019 17:05

Заев: Немаме план „Б“ ако Грција и Бугарија не блокираат за почеток на преговорите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Немаме план „Б“ ако некој тргне кон блокада, планот „Б“ е да го вратиме на планот „А“, рече Заев.

Зашто веруваме дека сите аргументи на светот се обезбедени низ болниот процес што го помина нашата земја, но не очекувам Бугарија или Грција да ги блокираат нашите евроатлантски интеграции, туку напротив да бидат наша авангарда и наши адвокати да се залагаат за почеток на преговорите за членство со Европската Унија и за полноправно членство во НАТО, порача премиерот Зоран Заев во одговор на пратеничко прашање.

Премиерот Зоран Заев истакна дека немаат резервен план доколку Грција и Бугарија не блокираат

Тој по објавувањето на бугарските црвени линии за историјата прецизира дека на македонската комисија и дава насоки да не се залагаат за воспоставување на апсолутната историска вистина, туку да утврдат одредени факти кои досега се констатирани, но низ призмата на пријателство за да се постигне целта – да бидат модерни европски држави со модерни европски народи.

Целта на преговорите е како ќе си ги вреднуваме нашите идентитети на Балканот, но тоа да не предначи пред иднината на нашите граѓани. И договорот со Бугарија и догворот со Грција ги гарантира идентитетските прашања и дава сериозни перспективи на нашата земја и сме во предвечеријето на историската одлука – добивање датум за почеток на преговори со ЕУ после 15 години, рече Заев на седницата на Собранието посветена на пратенички прашања.

Комисиите, како што кажа, не треба да имаат аспирации да утврдат конечна историја.

Историјата живее, диши се дебатира и со тек на времето ќе се утврдат нови и нови историски факти. Но, постојат и историски факти кои не се оспорени од ниту една од страните. Затоа и укажуваме на нашата Комисија – немојте да се плашите ако нешто е документирано и историски прифатено од двете страни, цитирајте документи и зборувајте за нив. Најдете начин како низ нив да градиме пријателство, а не да биде нешто што повторно ќе не разделува, посочи Заев.

Нагласи дека со договорите со Бугарија и Грција нема сомнеж за идентитетот и прецизира дека бугарскиот премиер Бојко Борисов во Монополот во Скопје говорел за македонски народ исто како што тој отворено зборува за заедничка историја.

Во функција на двата договора треба да изнаоѓаме прагматични начини, но тоа не значи дека треба да ги ризикуваме нашите чувства, нашите права, нашето битие или слично. Како човек кој ги договараше двата договора не се чувствувам помалку Македонец од другите и не верувам дека некого повеќе го боли македонштината од мене. Но, истовремено гајлето и обврската да обезбедиме иднина преку идентификација на идентитетот ме прави озарен пред иднината која ја очекувам со надеж дека ќе ни ги задржи младите тука. До крај ќе ги постигнуваме решенијата низ комисиите преку имплементација на договорите, но на внимателен начин. На начин на кој ќе се зборува за фактите, за она што е прифатено како документи и за она што е досега утвредно, но ќе ги оставиме отворени вратите и за утврдување нови факти од наредните генерации,потенцира Заев.

Извор Лидер.мк

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Очигледно неговата лична проценка е дека ова е последен момент кога би можел да состави некаква приказна, колку и таа да звучи неубедливо, за да побара таква помош.

ГРУЕВСКИ: Заев е криминоген и неспособен марионетски премиер, со изборите тој бара “сламка за спас”

Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот...

Во очи самитот во Брисел, Заев ги предупреди лидерите на земјите членки во ЕУ дека владата ќе падне доколку и овој пат не добиеме датум за преговори.

Заев во 12 часот ќе се обрати до јавноста- ЌЕ ПОДНЕСЕ ЛИ ОСТАВКА?

Денеска во 12 часот премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати до јавноста за прв пат...

Денарите треба да ја добијат придавката по отворањето на поглавјето 17 кое ја опфаќа економската и монетарната политика, но Народната банка веќе склучи договор за печатење нови 10 и 500 денарки со новото име.

Без датумот, половина од потшишаниот Преспански договор не треба да важи

Македонија се истрча и спроведе речиси сè од Преспанскиот договор и тоа пред време,...

Наводно како што пренесува ин7, Спасовски ќе ја предводи владата до претстојните парламентарни избори, кои се очекува да бидат распишани во наредните денови.

Оливер Спасовски седнува на премиерската фотелја?!

На местото на Зоран Заев ќе седне сегашниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски...


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial