Ние немаме проблем шефот на новото обвинителство кое ќе гони само висока корупција да биде од опозицијата, но не смееме да дозволиме да ги земат само предметите на СЈО, кои веќе се во процедура и се предаваат на Јавното обвинителство, рече Заев.

Објавил: Валерија Петрова | 11 септември, 2019 12:28

Заев нема да дозволи да се уништат предметите на СЈО

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Седумчасовната лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицковски не вроди со плод на вчерашните преговори.

Тоа и го потврди и премиерот Зоран Заев кој вели дека е разочаран што не постигнале никаков договор.

Според Заев, лидерската не успеала бидејќи ВМРО ДПМНЕ инсистирале во новото обвинителство кое би гонело висока корупција, да бидат префрлени сите предмети на СЈО, па дури и оние 17 предмети кои се во постапка. За власта, ова било преминување на црвените линии, бидејќи шефот на ова обвинителство ќе биде на предлог на опозицијата, што според Заев, лесно би се амнестирале предметите во кои се гонат поранешните функционери.

Нема да дозволам да се премине црвената линија и да се уништат предметите на СЈО, рече Заев.

Премиерот Зоран Заев разочаран како поминала лидерската средба

Ние немаме проблем шефот на новото обвинителство кое ќе гони само висока корупција да биде од опозицијата, но не смееме да дозволиме да ги земат само предметите на СЈО, кои веќе се во процедура и се предаваат на Јавното обвинителство, рече Заев.

Истакна дека иднината на обвинителите е веќе обезбедена, односно тие ќе се вратат во своите матични обвинителства, каде претходно работеле. Нема да земаат големи плати, но сепак имаат иднина, додава Заев.

Немавме план Б, рече премиерот, решение има, но овие предмети на СЈО нема да дозволам да лебдат. Блиску бевме до договор, но пуста желба да се има контрола врз тие предмети, не не доведе до договор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Се работи за компанијата Блацион регистрирана во Буграија, во која содружници се и двајца италијански државјани. Испраќачот е фирмата „Дентиче Пантелоне” од италијанскиот град Авелино.

Директорот на Дрисла внесувал сомнителен отпад од Италија

Софиска фирма на Двајца Македонци Блаже Игнатовски и Горан Ангелов се најде под истрага...

Тој истакна дека во моментов барем еднаш неделно партиските работни групи имаат средби за Изворниот законик, а разговараат и за Законот за ЈО.

Заев: Ќе седнам и со Мицкоски ако треба за да го донесеме Законот за Јавно обвинителство

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев би седнал да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Според верувањата и обичаите, сите немажени девојки на големиот празник треба да стават огледалце под перницата, и ќе го сонуваат мажот со кој ќе се омажат.

Утре е Богојавление- сите немажени девојки треба да замесат тесто

Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според...

Исто така, за време на грабежот на 10 април 2009 година повредени беа и неколку граѓани кои во моментите додека ограбувачите ја вршеле вооружената кражба, биле во просториите на ескпозитурата на банката во центарот на Скопје.

Уапсениот “Пинк пантер“ во Тетово – ГО ИЗВРШИЛ ГОЛЕМИОТ ГРАБЕЖ ВО ПРО-КРЕДИТ БАНКА ПРЕД 10 ГОДИНИ

По 10 години бегство, лицето Р.И. (34) едно од осомничените за грабежот на “Прокредит банка“...