Спасовски тврди дека е потребно многу повисоко ниво на будност во следењето на препораките и протоколите со цел да се спречат ваквите измами.

Објавил: Сара Фемина | 11 јули, 2019 21:52

Заев: Ние ја почитуваме пријателска Русија и покрај тоа што се противат да станеме членка на НАТО!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

„Сметам дека овие пранкови или фејк перформанси претставуваат приватни работи, не се акт од Руската Федерација и не смеат ваквите работи да се испречат пред нашите пријателски односи. Соработката со Руската Федерација е една од нашите цели“, вели Заев, кој денеска се сретна со амбасадорот на Русија во земјава.

Средбата, како што рече премиерот Заев, е договорена пред објавувањето на неговата комуникација со Русите кои му претставувале како поранешниот украински претседател Порошенко и генералниот секретар на НАТО, Столтенберг.

„Сметам дека овие пранкови или фејк перформанси претставуваат приватни работи, не се акт од Руската Федерација и не смеат ваквите работи да се испречат пред нашите пријателски односи. Соработката со Руската Федерација е една од нашите цели“, вели Заев.

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски сериозната одговорност за измамата на премиерот Заев, ја лоцира во непочитување на протоколите за комуникација. Спасовски тврди дека е потребно многу повисоко ниво на будност во следењето на препораките и протоколите со цел да се спречат ваквите измами, пишува Канал 5.

Вован и Лексус преку македонските медиуми објавија нови моменти од комуникацијата со Зоран Заев.

Пораките и фотографиите кои што ги сменувале со премиерот Заев од август лани и последната фотографија, која што му испратиле по завршувањето на прес конференцијата на Заев, во вторникот на која даде објаснување за објавените разговори.

Според нивните објавени пораки, во последната комуникација на Заев тој испраќа фотографија на која е заедно со контроверзен политички стратег Тал Силберстин, кого го нарекуваат уште и спиндоктор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Одговарајќи на новинарско прашање, Пендаровски појасни дека ги повикал надлежните да ги прекинат колективните годишни одмори во времето кога овој случај почнал да се развива во јавноста, бидејќи сметал дека аферата има такви пропорции што не може да се дозволи да има колективен годишен одмор во време кога јавноста очекува резултати.

Пендаровски порача: Секој што е спомнат во РЕКЕТ веднаш да се јави во ОЈО

Врховниот командант пред цела македонска јавност изјави дека секој кој е на некаков...

Беа засадени 30-ина садници кои ги обезбеди локалната власт додека големото пошумување ќе се случи на 9 ноември, Денот на Општина Велес.

ПЕНДАРОВСКИ ЗЕДЕ ЛОПАТА ВО РАЦЕ: Засади јапонски кедар на опожарената површина околу езерото Младост!

Претседателот Стево Пендаровски засади садници јапонски кедар на опожарената површина...