По неговата изјава се огласи и новинарот Бранко Героски кој беше еден од оние кои го разоткри пред јавноста случајот Рекет.  Героски на својот Фејсбук профил напиша дека Заев потврдил дека во случајот на 1ТВ имало скриена сопственост.

Објавил: Катерина Крстиќ | 30 септември, 2019 10:30

Заев: „Обвинител и газда на провладин медиум се во притвор, со „Рекет“ ќе ја зголеми довербата„

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Премиерот Зоран Заев во вчерашното интервју за магазинот Детектор на ТВ „Сител“ изјави дека заокружувањето на истрагата во случајот „Рекет“ ќе ја зголеми довербата на граѓаните во институциите и политичарите.

 – Според мене ќе остане печатот на зголемена доверба кон институциите и политичарите. Заради тоа што навистина претставува случај каде што недвојбено, без резерва на било кој се става силен печат на независноста на правосудниот систем, во овој случај на Јавното обвинителство. Растеретено од било какви притисоци да истера истрага за вака висока корупција. Самиот случај покажува дека има еве обвинител во притвор, газда на медиум, провладин, така да го кажам во притвор. Сето тоа е сериозна порака дека институциите, без разлика кој се инволвирал, за кој што постојат индиции за одредена инволвираност во одредени кривични дела треба да си одговара и ќе си одговара во државата. За мене тоа е многу значајно“ – вели Заев во интервјуто за магазинот Детектор.

Бранко Героски се огласи по изјавата на премиерот Зоран Заев

По неговата изјава се огласи и новинарот Бранко Героски кој беше еден од оние кои го разоткри пред јавноста случајот Рекет.  Героски на својот Фејсбук профил напиша дека Заев потврдил дека во случајот на 1ТВ имало скриена сопственост.

-Еве, премиерот Заев ни потврди дека во случајот на 1ТВ имало скриена сопственост. Дека Бојан Јовановски е газда на медиум, па уште и на „провладин“. Неверојатно. Инаку, приказната за скриената сопственост во медиумите со ова не е завршена…, стои во неговиот пост на Фејсбук.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Јанев, кој е член на Њујоршката академија на науките и научен советник на Институтот за политички науки во Белград, ја поздрави заложбата на Гордана Силјановска Давкова, носител на листата на опозициската коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица, за поништување на Преспанскиот договор!

Проф. Јанев: Не постои човечко суштество со здрав разум кое би гласало за СДС!

Професорот Игор Јанев, експерт по меѓународна политика и меѓународно право, со порака...

На 15 јули мнозинството граѓани ги порази деструктивните политики на ВМРО-ДПМНЕ, а по победата, ние како одговрна партија, како одговорна коалиција ќе покажеме дека мoжеме и уште подобро и уште повеќе, тврди Заев!

ЗАЕВ: Остануваат 22 дена до денот на победата на СДСМ и Коалицијата!

За 22 дена од сега, граѓаните ќе потврдат дека грижата за здравјето, развојот на економијата,...

-Во моментов во тек се консултации со академската заедница, невладините организации – рече Ахмети, додавајќи дека имаат неколку имиња за кандидат за кои се консултираат.

ДУИ ќе го објави кандидатот за премиер на првиот ден од изборната кампања

ДУИ ќе го објави кандидатот за премиер на првиот ден од изборната кампања, најави партискиот...

15 јули е денот кога граѓаните ќе потврдат дека продолжуваме на правиот пат, патот кон развој и напредок, кон економски раст и интеграција, тврди лидерот на СДСМ, Зоран Заев!

ЗАЕВ: 15 јули, денот на изборите ќе биде неработен ден за сите граѓани во Македонија!

СДСМ го заклучи 15 јули како конечен, последен и единствен датум за избори на коишто...