Денеска во Росоман со претставници на бизнис секторот и со вработените во повеќе фирми разговаравме за справувањето со последиците од економската криза предизвикана од коронавирусот.

Објавил: Стојче Бушин | 4 јули, 2020 19:19

Заев од Росоман: И во следниот мандат продолжуваме уште повеќе и уште подобро да ги поддржуваме компаниите со поддршка 600 милиони евра

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Важно е државата да продолжи на правиот пат кој овозможува развој на нова македонска економија за раст на компаниите и приватниот сектор, изјави од Росоман лидерот на СДСМ, Зоран Заев!

Денеска во Росоман со претставници на бизнис секторот и со вработените во повеќе фирми разговаравме за справувањето со последиците од економската криза предизвикана од коронавирусот.

Преку трите сета на мерки за помош на македонската економија пуштени се во оптег 1,1 милијарда евра.

Преку трите сета на мерки за помош на македонската економија пуштени се во оптег 1,1 милијарда евра.

Конкретно во Росоман поддршка за исплата на плати и придонеси добиле 18 компании. Бескаматни кредити добила 1 компанија со 15 вработени, а 533 граѓани добиле платежни картички, потенцираше Заев од Росоман!

И во следниот мандат продолжуваме уште повеќе и уште подобро да ги поддржуваме компаниите со поддршка 600 милиони евра. #Можеме

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Земјоделие

Парите ќе им легнат на сметките на тутунарите во текот на денешниот ден, вели министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски.

Почнува исплатата на 30 милиони евра субвенции за над 19 илјади тутунопроизводители!

30 милиони евра субвенции се исплатени на 19 илјади тутунопроизводители во Македонија....

Овие земји беа наши најголеми потрошувачи, а испораките запреа кога кратко беше воведена забрана за извоз на основни прехранбени производи заради појава на пандемија.

Започна извозот на брашно од Србија во регионот: Првата количина тргна за Македонија!

Извозот на брашно од домашните мелници отиде во Република Македонија и Црна Гора и...