Тој за медиумите изјави дека декриминализацијата и легализацијата на марихуаната „може многу да помогне во туризмот и угостителството“ и дека планот е да се контролира како во Амстердам.

Објавил: Перо Милчин | 20 ноември, 2020 20:43

ЗАЕВ ОТКРИ КАКО ЌЕ ЈА ПОДОБРИ ЕКОНОМИЈАТА: Ќе ја легализираме марихуаната, Скопје да биде како Амстердам

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, денес најави декриминализација и легализација на марихуаната во туристички места, како дел од новиот пакет економски мерки за стимулирање на економијата.

Тој за медиумите изјави дека декриминализацијата и легализацијата на марихуаната „може многу да помогне во туризмот и угостителството“ и дека планот е да се контролира како во Амстердам.

„Идејата е марихуана да се консумира во туристички места, вклучително и во Скопје, во одредени кафулиња, да има одредени стандарди за вентилација и доказ за потеклото на марихуаната“, рече Заев.

„Верувам дека тоа може да донесе сериозен развој на угостителството и туризмот во една мала земја, имајќи ги предвид нашите прекрасни туристички места: Струга, Охрид, Ресен, Дојран, Скопје, Берово, Маврово и сите други“, рече Заев.

Според него, тој план е под јавна расправа и доколку се покаже дека општото јавно мислење е позитивно, законот за тоа ќе биде подготвен.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека информацијата дека Данска и Холандија се приклучуваат на бугарското вето е неточна.

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: БУГАРСКИ МЕДИУМИ НАЈАВИЈА ВЕТО И ОД ДРУГИ ЗЕМЈИ, ДОЈДОА ДЕМАНТИ

Лажни вести се информациите дека  Холандија ја поддржала Бугарија во блокирањето...

Можеме да разговараме за сите други прашања што претставуваат некаков интерес, меѓутоа не и за прашањата кои се наш идентитет и наш јазик, порача денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, по посетата на Жеровјане, каде што изврши увид на новата реконструирана зграда за полициското одделение.

Спасовски: Македонскиот идентитет и јазик се прашања за кои никој нема право да разговара

Владата прави напори за на принципиелна основа да се постигне компромис во однос на...

Очекувам следниот месец да го именуваат Груевски за почесен министер за финансии.
Зошто да не?

Најчевска: Како може Бучковски како осуден криминалец кој се извлече од затворската казна да биде претставник со Бугарија?

Поранешниот премиер и министер, Владо Бучковски, ќе биде специјален претставник на...