Левица е против ваквиот договор и се залага да го укине, како и воопшто признавањето на „Косово“, штом дојде навласт. Не смееме да дозволиме Македонија да станеПалестина на Балканот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 17 септември, 2021 18:48

Заев потпиша уште еден предавнички договор, овојпат со самопрогласенатадржава „Косово

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Договорот кој е еден од 11те потпишани помеѓу АлбинКурти и Зоран Заев, дозволува влез, престој и транзит на т.н. „Сили на безбедност на Косовониз територијата наРепублика Македонија

Изговорот кој се користи за ваквиот срамен чин е декасилите наКосовоби служеле како помош на Македонијаво безбедноста и итното реагирање за време на кризи.

Но, тоа се лаги од страна на двата протекторатски вазали и немаат никаква подлога во реалноста.

Слободнотопрестојување на воени сили на друга држава на територијана формално суверена и независна Република Македонија, се чекор кон целосна окупација и вршење политичковлијание врз политиката од највисок степен. Особено когасе воени сили на нелигитмна држава, која е непризнаена одстрана на Обединетите Нации.

Воените сили наКосовосе уште еден чекор коностварување на фашистичкиот сон за Голема Албанија и ќесе користат како аргумент и страшило против секојслободоумен македонски патриот, особено политичкитеорганизации со анти-империјалистички карактер.

Впрочем, токму на оваа средба со Заев, Курти ни соопшти декаКосово нема намера да ги екстрадира во Македонијаосудените злостроници од случајотМонструм“, што е уштееден акт на саботажа на македонскиот правен поредок.

ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА ЛЕВИЦА
17 септември, 2021

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во врска со најавата на Заев за оставка ако не победи Шилегов за градоначалник, Петковски објаснува дека градоначалничката позција не е поврзана со позицијата на Владата.

Петковски: Неодговорна е изјавата на Заев дека ќе си поднесе оставка ако не победи Шилегов

Партиите изгубија, граѓаните добија на овие локални избори, вели Тито Петковски, во...

Директорот на МЕПСО објаснува дека во такви случаи се презема енергија од европската мрежа и досега земјава тоа го наравила четири пати без најава и добила четири предупредувања од Центарт во Швајцарија каде што се прават пресметките.

Директорот на МЕПСО за Телма: Трошиме двојно повеќе струја отколку што произведуваме, за октомври ќе треба да ѝ платиме на Европа 15 милиони евра

Директорот Куштрим Рамадани открива дека земјава четири пати без најава презела електрична...

Ковачки цитираше и дел од брифинзите, а потенцира и оти биле давани насоки и се договарани и физички пресметки како и закани по живот за прилепчани.

СКАНДАЛ: Полицајци блиски до СДСМ договарале малтретирање на граѓани за изборите

Полицајци блиски до СДСМ следеле членови на ВМРО-ДПМНЕ за време на изборната кампања....