Заев го спореди случајот со Катица со руските пранкери

Објавил: Узунов Бобан | 17 јули, 2019 14:58

Заев релативизира за Катица: Да бидеме внимателни, гледате како јас бев насанкан од пранкери

Фото/Текст извор: ©магазин

 

„Нарушен и е угледот и ете, сами треба да бидеме свесни каде можеме да завршиме поради невнимание. Гледате како бев насанкан од пранкери. За мене никој не е виновен додека тоа не се докаже, а можете да обвините било кој, но истрагата треба да покаже. Суштината на обвинувањето е дека Јанева е користена при изнудувањето, ама тоа треба да го покаже истрагата. Стојам зад институциите секогаш”, рече Заев.

Заев случајот со Јанева го спореди со оној во кој на него му се јавиле пранкерите

Во врска со случувањата за случајот „Рекет” и поврзаноста на специјалната обвинителка, Катица Јанева на денешната прес-конференција премиерот, Зоран Заев посочи дека нема да коментира за вината на Јанева се додека не заврши постапката. Премиерот изрази дека верува во правосудниот систем и во тоа дека судот, ОЈО и СЈО заслужуваат поддршка. 

„Верувам во нашиот систем, пред се во правосудниот систем, во судот, во ОЈО, во СЈО, затоа што е систем кој функционира и законот важи подеднакво за сите. Овие институции заслужуваат поддршка. Реков дека транспарентноста е најголемиот реформски процес кој сите треба да го направиме. Она во кое што верувам е дека секој кој се огрешил и за кој постојат докази, треба да одговара и ќе одговара. Случаите се процесоираат и се работи по нив. Сакам да ги охрабрам сите носители на функции дека не должат никому ништо туку само им должат на граѓаните и треба да делат правда”, изјави Заев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Николоски во еден момент го запраша министерот за надворешни работи, Никола Димитров која беше целта на промената на името ако после речиси две години Македонија се уште нема добиено датум за преговори со Европската Унија.

Николоски до Димитров: Го променивте името за да влеземе во ЕУ и Нато, зошто се уште нема датум за преговори ?

Александар Николоски, потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, вечерва е гостин...

Според Беговиќ, проблемот со нападите е рецидив од некоректните политики на претходната власт која водеше жестока кампања, облепувајќи ги болниците со „Не примам мито“ и праќајки ги извонредните доктори на еудкација, со што ја понижи и маргинализира лекарската фела. Но, сегашниот министер, не направи ништо за да го излечи рецидивот.

Беговиќ мора да има ефикасен систем за заштита – да има обезбедување и видео надзор во сите здравствени установи

Да се воспостави ефикасен систем за заштита на лекарите (физичко обезбедување и видео...

Во однос на ебзбедноста во училиштето и јас како одговорно лице на оваа инстисуција ги превземаме сите потребни мерки, спортксата сала беше реновирана пред десетина години, но лошата изведба довело до распаѓање на истата.

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски” во Лисиче – родителите револтирани не сакаат да ги пушаат своите деца на настава

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче во субстандардни...

Тие според СЈО, нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155.117.172 евра и за истиот износ на компанијата изведувач и овозможиле да се стекне со имотна корист.

Делото застарува – Груевски нема да одговара за „Траекторија“

Адвокатот Јанаки Митровски во емисијата 10 минути изјави дека делото за кое поранешниот...