Вели дека имаат различности со коалиционите партнери, но оти ги поврзуваат генералните вредности како што се борбата против корупцијата, реформите во судството, евроинтеграциите …

Објавил: Перо Милчин | 26 октомври, 2021 5:45

Заев: СДСМ не изгуби од ВМРО-ДПМНЕ, туку од граѓаните што седеа дома

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Владината коалиција е стабилна. Комуникацијата е комплетна. Легитимно е секој да се бори за гласовите, изјави вчера лидерот на СДСМ Зоран Заев коментирајќи ги најавите на коалициониот партнер Беса во вториот круг од изборите да ја дадат поддршката за Алијанса на Албанците.

Во гостувањето во централниот дневник на телевизија Сител, Заев рече дека не го разочарало ниту тоа што ЛДП и ДОМ како коалиоциони партнери јавно не ги повикале своите гласачи да ја дадат поддршката во вториот круг за кандидатите од коалицијата.

Вели дека имаат различности со коалиционите партнери, но оти ги поврзуваат генералните вредности како што се борбата против корупцијата, реформите во судството, евроинтеграциите …

Тоа е убавината на една демократија и слобода. Ние имаме заеднички вредности во коалицијата и тоа не обединува. Важно е да ги мобилизираме сите гласачи со кои споделуваме заеднички вредности, рече Заев.

Седењето на граѓаните дома, според него, би значело враќање на режимот.

Ние не изгубивме од ВМРО-ДПМНЕ, туку од тие што останаа дома. Еден дел адресираа сериозна казна поради ефикасноста во работењето и персоналните решенија, но верувам дека го променивме пристапот во нашата кампања. Седењето дома е комплетна поддршка за нашиот опомент, нагласи Заев.

Во вториот круг верува дека СДСМ ќе има видлива победа и очекува видлива разлика во корист на СДСМ во Скопје, Чаир, Карпош и Центар.

Доколку СДСМ го изгуби Скопје, Заев повтори дека не ќе може да ја води Владата бидејќи опозицијата би правела опструкции на политиките на централната власт. Сепак, ова, според него, не значи дека е време за предвремени парламентарни избори.

Вели дека парламентарното мнозинство е сигурно, а не е за предвремени парламентарни избори бидејќи според него следните две ипол години се неповторилива шанса да се развива економијата и да се валозизира веќе сработеното.

Сите крупни прашања се затворија. Дома немаме етнички отворени прашања, немаме отворени прашања со соседите, петте точки со Бугарија ги знаеме и ги работиме. Верувам дека по 14 ноември кога завршуваат изборите во Бугарија до следната седница на Советот за општини работи имаме доволно време тоа да го завршиме и да ја добиеме првата меѓувладина конференција, рече Заев!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

„Ние имаме договор со Заев како премиер, а не како градоначалник на Струмица. Тој барем уште некое време ќе треба да ја води Владата

Османи: ДУИ очекува Заев да продолжи да ја води Владата

Министерот за надворешни работи и портпарол на ДУИ, Бујар Османи, вчера во дебатниот...

Мицкоски истакна дека пратеникот Кастриот Реџепи не само што го погазил сопствениот збор поради материјални придобивки, туку го погазил и зборот на политичката партија БЕСА која што за разлика од него на денот на гласање пристигна во Собранието на Република Македонија.

Мицкоски: Власта сама себе се бојкотираше, пратеник како во Боливија читаше напишана изјава

Во вчерашното издание на дебатната емисија “Топ тема” гостуваше претседателот на...