Усвоивме Кодекс за однесување на членовите и функционерите на СДСМ што е чекор кон зголемена одговорност, отчетност и транспарентност на партијата.

Објавил: Перо Милчин | 6 јануари, 2021 15:01

ЗАЕВ: СДСМ уште подобро ќе им служи на граѓаните – ние сме фаворити на сите анкети

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На денешната онлајн седница на Централниот одбор на СДСМ донесовме сериозни одлуки што значат уште поголема демократизација на нашата партија. Започнуваме со постапката за организација на првите непосредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ, следува ажурирање на базата на податоци и регистрација на членовите кои ќе гласаат за нов претседател на партијата оваа година, изјави предмалку премиерот Заев!

Усвоивме Кодекс за однесување на членовите и функционерите на СДСМ што е чекор кон зголемена одговорност, отчетност и транспарентност на партијата.

Формиравме Форум на пензионери на СДСМ, со што даваме дополнителна вредност, но и мотивација кон оваа категорија наши сограѓани и членови да се вклучат во креирањето на мерки и политики.

Со години покажуваме дека знаеме и да победуваме, но и постојано да се менуваме, да ја демократизираме нашата партија, да даваме пример на останите партии.

Затоа СДСМ постојано е фаворит на сите анкети, затоа ја имаме довербата од граѓаните, тие ги препознаваат и ги вреднуваат нашите државнички политики. СДСМ во новата година влегува со нова енергија подгтотвени да одговориме на сите предизвици.

Оваа година ќе биде година на вакцината против коронавирусот и целосен рестарт на економијата, изјави премиерот!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Собранието вчера попладне и изгласа доверба на Владата, откако претходно тоа од пратениците усно го побара премиерот Зоран Заев!

Заев: Да ги изгласаме клучните Закони во Собранието и сите да работиме во функција на развој на државата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев на денешниот официјален...

- Селата се наоѓаат во зоната за одржливо користење, која е внимателно предложена со цел да овозможи непречено функционирање на луѓето во населените места на целата територија на паркот.

Нашата држава ќе добие прв Национален парк од прогласувањето на независноста

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини на денешната прес–конференција...

„Ред е да се соочиме и да расчистиме, да го видиме на дело тоа толку многу најавувано наводно мнозинство од опозицијата кое наводно ќе ја падне оваа Влада. Ова е моментот кога ќе им покажеме на граѓаните колку има вистина во зборовите на опозицијата.

Заев Собранието ѝ изгласа доверба на Владата

Собранието на Република Македонија вчера изгласа доверба за Владата со мнозинство...