Според најавите, месецов треба да пристигнат околу 50 000 дози на Фајзер како и дополнителни 100.000 вакцини на Синофарм како донација од кинеската војска. Со тоа, надлежните сметаат дека ќе има доволно вакцини за во континуитет се спроведува масовната имунизција.

Објавил: Мирко Бачиќ | 6 мај, 2021 17:59

Заев се вакцинираше со кинеската вакцина од Синофарм

Фото/Текст извор: ©24.мк

Премиерот Зоран Заев седна на вакциналното столче за да прими антиковид вакцина. Се имунизираше со кинеската вакцина Синофарм, која што во моментов е достапна во спортската сала Борис Трајковски. Вакцинирањето било безболно. 

„Добро е глеаш чим не паѓам значи ок е работата, како да те штипне нешто.“ – изјави Заев.

По примањето на вакцината Премиерот рече дека ја извршил својата граѓанска должност. Ги повика граѓаните да се пријавуваат на вакцинција.мк порачувајќи дека сите вакцини се безбедни и што побрзо заврши имунизацијата толку побрзо ќе дојде и крајот на епидемијата. 

„Ги охрабрувам сите граѓани да се пријават за термин на сајтот вакцинација.мк и да си го обезбедат единствениот начин за зачувување на здравјето. Колку побрзо го завршиме процесот наимунизација, толку побрзо ќе излеземе од епидемијата. По примерот на вакциналниот пункт во оваа сала, формирани се регионални пунктови за вавкцинација низ земјава, а набрзо ќе бидат отворени и во Прилеп и во Велес. Им честитам на Министерството заздравство и на сите лекари, медицински работници и волонтери за одличната организација на процесот на имунизација.“ – изјави Заев.

Премиерот Заев е прв во Владата кој се вакцинира против КОВИД. Утре ќе се вакцинира и министерот за здравство Венко Филипче, а потоа и останатите владини министри. Очекувањата на Владата се дека се до почетокот на летото ќе има висок процент на вакцинирано насселение со што ќе се подобри епидемијата. 

Според најавите, месецов треба да пристигнат околу 50 000 дози на Фајзер како и дополнителни 100.000 вакцини на Синофарм како донација од кинеската војска. Со тоа, надлежните сметаат дека ќе има доволно вакцини за во континуитет се спроведува масовната имунизција.

Според статистиките на здравствените власти, во државата вкупно вакцина и ревакцина примиле 92.253 граѓани. Со последните бројки 25% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

ЕУ дискутира за епидемиолошката состојба во „трети земји“ на секои две недели и го ажурира списокот на оние земји што се сметаат за безбедни за патување

Од 25 јуни Германија ќе дозволи влез на патници кои не се од ЕУ, но само со примени две дози вакцина

Од 25 јуни германската влада ќе им дозволи на патниците надвор од ЕУ кои ги примиле двете...

Настанот е пријавен во Одделенито за внатрешни работи од каде потврдуваат дека е приведено едно лце под сомнение дека е сторител на казненото дело „убиство во обид“.

Тешко ранет жител на Дебар!

Дебар,18 јуни 2021(МИА) – А.И. од Дебар синоќа бил ранет со огнено оружје, а поради сериозноста...

На Задушница се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино се изразува помен за починатите

Православните христијани денеска и утре го празнуваат Задушница

Православните христијани денеска и утре го празнуваат Задушница во чест на душите...

Зоран Заев со секоја нова изјава продава се повеќе и повеќе, позициите на државата со Заев се трајно разнишани.

ВМРО-ДПМНЕ со молба до Заев да си оди лош бил, Заев не молеше беше на улица!

Заев повторно на маса вчера става отворање на Уставот и ветува работи за кои нема согласност. Воедно...