Заев упорно инсистира на датум за преговори иако нема реален успех

Објавил: Узунов Бобан | 8 јуни, 2019 11:18

Заев се клади дека ќе имало датум за преговори, ама не кажува кога !

Фото/Текст извор: ©магазин

Јас не посакувам избори, но може да случат, ама тие ја затајуваат економијата, рече премиерот Зоран Заев на гостувањето на Македонската радио-телевизија.

-Ќе работиме на одговорност на сите, да се подобриме како општество, а тоа е мотивирано од интеграциите. Се кладам дека ќе добиеме датум за преговори. Оваа мотивација ни треба сега, ова лето, рече Заев кој посочи дека има неколку опции доколку нема датум како врашање на мандот, нов мандатар, повторно тој да биде мандатар.


Заев продолжува со заканите кон претставниците на ЕУ дека доколку не добие датум за преговори ќе има дестабилизација во Македонија. Наместо да превземе одговорност за неуспешно спроведените реформи во судството и јавната администрација, вината ја префрла кај ЕУ државите.


Деновиве, пак, Заев рече дека недобивањето датум за преговори летово би значело политичка нестабилност во Македонија и можни предвремени избори кои би ги засилиле националистичките и популистичките сили.

Заев на гостувањето говореше за одговорност на Европа, и побарада се постави сериозно кон оние што исто така постапиле.

Премиерот, заедно со министрите за труд и социјална политика, за здравство и за информатичко општество и администрација, Мила Царовска, Венко Филипче и Дамјан Манчевски, на МТВ зборуваа за владините политики во овие сфери.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

– Во оваа прилика ќе ги набројам само местата каде според пристигнатите резултати имаме убедлива победа. ДУИ победува почнувајќи од Тетово со убедлива победа во сите избирачки места, голема разлика се бележи во Сарај, Чаир, Кичево, Теарце, Струга, Дебар, Битола, Преспа и Сопиште, изјави Османи.

ДУИ прогласи победа во Тетово, Кичево, Сарај, во Чаир се славеше со огнено оружје

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи на втората прес-конференција по завршување на изборниот...

Резултатите објавени од ДИК не се финални и ќе се проверуваат сите записници од сите избирачки места. Победата на Коалицијата МОЖЕМЕ е чиста како солза и разликата со ВМРО ДПМНЕ е најмалку 3 мандата, напиша Зеќири!

ЗЕКИРИ: Победата на Коалицијата МОЖЕМЕ е чиста како солза

По обработка на околку 75 отсто од податоците СДСМ и коалицијата „Можеме“ на овој кристално...

Според симулацијата на ДИК, Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме“ ќе има 46 мандати, Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 16, Алијанса за Албанците 12, а Левица и ДПА по еден мандат.

СДСМ 46 мандати, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 16, АА-ААА 12, а Левица и ДПА по 1 пратеник

Со пребројани резултати од 99% од избирачките места, симулацијата на Државната изборна...

Тој истакна дека иако овие избори се поразлични од другите, сепак не се и помалку важни и изрази верување дека денешниот ден ќе донесе заеднички успех на сите во државата. 

ЗАЕВ: Овие избори се поразлични, но не и помалку важни- денеска граѓаните гласаа за иднината на државата!

Денеска во Струмица го остварив своето гласачко право, како придонес кон големата...