„Ред е да се соочиме и да расчистиме, да го видиме на дело тоа толку многу најавувано наводно мнозинство од опозицијата кое наводно ќе ја падне оваа Влада. Ова е моментот кога ќе им покажеме на граѓаните колку има вистина во зборовите на опозицијата.

Објавил: Рејхан Бајрами | 4 март, 2021 6:36

Заев Собранието ѝ изгласа доверба на Владата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Собранието на Република Македонија вчера изгласа доверба за Владата со мнозинство од 62 пратеници откако премиерот Зоран Заев се повика на член 93 став 1 од Уставот кој што вели Владата има право да постави прашање за доверба пред Собранието, како и на член 217 став 2 од деловникот на работа на парламентот.

„Ред е да се соочиме и да расчистиме, да го видиме на дело тоа толку многу најавувано наводно мнозинство од опозицијата кое наводно ќе ја падне оваа Влада. Ова е моментот кога ќе им покажеме на граѓаните колку има вистина во зборовите на опозицијата.

Ова е моментот да видиме за што всушност станува збор, за стабилна власт со стабилно парламентарно мнозинство или за разнишана опозиција. Мора да е едното од двете, ако не и двете заедно“, истакна претседателот на Владата Заев во барањето да се гласа за доверба на Владата.

Примерот Заев нагласи дека заедно со сите обиди за опструкции и блокади од лидерството на ВМРО-ДПМНЕ, граѓаните секој ден се изложени на лажни вести и дезинформации за некакво ново непостоечко мнозинство, за некоја нова нестабилност и дека тоа се прави само поради внатрепартиски цели во ВМРО-ДПМНЕ.

Упорно се пласираат лаги со цел да се создаде перцепција на несигурност кај граѓаните, на неизвесност за економијата. Сепак, како и секогаш, вистината е најсилното оружје против лагите, лажните вести и невистините. Парламентарното мнозинство, јас, Владата и коалицијата нема да дозволиме неизвесност, несигурност, сопки, блокади и опструкции. Во име на сето претходно кажано, во име на вистината ја преземам одговорноста и обврската пред граѓаните согласно член 93 став 1 од Уставот и член 217 став 2 од деловникот на Собранието да побарам изјаснување на Собранието за доверба на Владата“, потенцираше премиерот Заев во завршницата на својот предлог за гласањето доверба на Владата да биде ставено на дневен ред на седницата на Собранието.

Непосредно пред гласањето, претседателот на Владата Заев од собраниската говорница детално ги образложи причините за ова негово барање.

Обраќањето на премиерот ви го пренесуваме во целост:

Како што претходно реков, денеска одлучив да излезам пред вас пратениците во македонскиот парламент и да се повикам на ставот 1 од членот 93 од Уставот и на ставот 2 од членот 217 од деловникот за работа на Собранието и да побарам од вас пратениците од Собранието да гласате за доверба на Владата.

Ставот 2 од членот 217 од деловникот за работа на Собранието ми овозможува да ви се обратам и да ви ги образложам причините и аргументите зошто го преземам овој чекор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во СДСМ знаат дека поддршката кај граѓаните од ден во ден е се помала за нив. Според последните мерења на мислењето на јавноста ВМРО-ДПМНЕ води пред СДСМ со 22.5% наспроти 17.9%.


Народот се повеќе се одлучува за ВМРО-ДПМНЕ бидејќи знае кој може да ги решава нивните проблеми и кој може да го реализира ветеното.

Пиунот Ковачевски е исплашен од избори и затоа што неговиот личен рејтинг е скоро 4 пати помал од рејтингот на претседателот Мицкоски. Имено 17.7% од граѓаните даваат поддршка за претседателот Мицкоски, додека само 5.5% за Ковачевски.

Јасно е зошто е стравот во СДСМ. Но тие мора да сфатат дека иднината на државата не смее да биде заложник на нивната желба за власт.

ВМРО-ДПМНЕ уште претстојната недела ќе поднесе законски измени до собранието со цел укинување на техничката влада пред избори, со што ќе може да се распишат избори веднаш и во рок од 45 до 60 дена како што е согласно Устав пропишано да се одржат избори.

Истовремено ги повикуваме и малите партии да се охрабрат и да излезат од владата на ДУИ и СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржи една изборна единица, ако се искрени кон јавноста владата ќе ја напуштат веднаш.

Очекуваме одговорност од сите политички чинители. Само брзи предвремени парламентарни избори се решение за состојбата во која не донесоа СДСМ и ДУИ.

СДСМ и пиунот Ковачевски бегаат од избори затоа што знаат дека ќе ги изгубат

СДСМ и пиунот Ковачевски бегаат од избори затоа што знаат дека ќе ги изгубат. Во СДСМ...

Локалните власти контактирале со блиски членови на нејзиното семејство, со цел да им се понуди каква било помош доколку им е потребна.

УБИЕЦОТ И ГИ СКРАТИ СОНИШТАТА: Викторија дипломираше на факултет имаше и две сестрички

Младата девојка Викторија Н. која синоќа несреќно го загуби животот во ужасната сообраќајка...