Заев јавно посочи дека можно е да има повторно кратење на платите. Тој истакна дека и покрај кредитот од 600 милиони евра ќе фалат уште 600 милиони евра тоа се 36 милијарди денари.

Објавил: Катерина Крстиќ | 28 март, 2020 10:30

Заев: Тоа беше само почеток, платите ќе паѓаат уште имаме недостаток од 2 милијарди денари!

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Поранешниот премиер на Македонија, Зоран Заев и претседател на СДСМ, во вчерашното гостување на Алсат телевизија, вели дека земјава во моментот е во голема криза.

Заев јавно посочи дека можно е да има повторно кратење на платите. Тој истакна дека и покрај кредитот од 600 милиони евра ќе фалат уште 600 милиони евра тоа се 36 милијарди денари.

Импактот на буџетот за кратење на платите е две милијарди денари штедиме од кратењето на платите, но што ќе кратиме следно. Основните трошоци коишто државата мора да ги покрие се социјалните трансфери пензиите, платите и трансферите за здравство.Работата во државата е многу сериозна, ако не скратиме во одредени други институции коишто ги немаат редовните примања коишто ги имале пред кризата од каде пари, тие институции ќе бидат помогнати од страна на владата, владата мора да го стабилизира буџетот, вели Заев.

Поранешниот премиер рече дека овој предлог го дал до Влада, исе чека дали ќе биде прифатен и реализиран.

Ако треба да се задолжи владата 2 милијарди евра тоа да го направи, но вели нема 3 милијарди, поднесено било до 10 банки за 400 те милиони да ги осигураме, реално од тие 10 за 4 банки очекува одговор, една од тие банки од Италија веќе им одговорено дека нема пари .

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Пензиите за граѓаните кои не користат картички ќе бидат исплатени во четири групи според следниот распоред согласно висината на пензијата!

ЗАПОЧНУВА ЗАБАВАТА: Рестораните повторно ќе работат до 21:00 часот

Владата на Република Македонија на денешната 40-та седница, по препорака на Комисијата...

При изведување на вежбите припадниците на елитните единици користеа шок бомби, димни бомби, маневарска муниција и вежбовна муниција и оружје за нејзино користење, балистички штитови и алпинистичка опрема!

Спасовски и црногорскиот колега Секуловиќ на Пониква ги проследија показните вежби на елитните единици на МВР

Денеска во зимско-рекреативниот центар на Министерството за внатрешни работи на Пониква...

Во овој период е донесен и Планот за управување со светското природно и културно наследство на Охридскиот регион до 2029 година со акциски план за имплементирање на режимите за заштита.

Отстранувањето на ризиците по Охридското Езеро и регионот согласно насоките на УНЕСКО мора да биде врвен приоритет за сите засегнати и надлежни

Неопходност од преземање итни мерки и активности, како и највисока подготвеност на...

Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 203 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 19 санкции, осум мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, 14 за користење на мобилен телефон.

203 санкционирани возачи во Скопје: 19 за брзо возење, 19 без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (18.01.) продолжи со засилените...