Рече дека треба да се има предвид дека денеска во земјава се гаснеле 13 поголеми пожари. Во текот на ноќта ќе се правеле проценки за тоа каде ќе гаснат хеликоптерите од утре наутро.

Објавил: Владо Марин | 3 август, 2021 2:15

Заев: Уште утре ќе донесеме одлука за сервисирање на авионите за гасење пожари

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ќе направиме брза интервенција за севисирање на авионите Канадери бидејќи без сервис не можат да полетаат, изјави вечерва премиерот Зоран Заев кој беше во Кочани откако околината, а потоа и делови од градот беа зафатени од пожар.

„Канадерите се приземјени, Владата ќе се обиде да донесе одлука за брза набавка од Хрватска за сервисирање и тоа уште утре ќе го направи за да се избегнат сите тие бавни постапки по јавните набавки. Но, двата хеликоптери утре ќе дејствуваат“, изјави Заев.

Рече дека треба да се има предвид дека денеска во земјава се гаснеле 13 поголеми пожари. Во текот на ноќта ќе се правеле проценки за тоа каде ќе гаснат хеликоптерите од утре наутро.

Заев разговарал со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и со бугарскиот премиер, Стефан Јанев, и рече дека за утре очекува поддршка и од Бугарија и од Србија,

Прашан дали во блиска иднина се планира модернизација на противпожарната служба, Заев рече дека се работи за системски предизвици, а службите низ годините се модернизирани, но треба тоа да се прави со засилено темпо.

„Противпожарните сили во државата се престроени онака како што треба со тоа што треба во иднина да го зголемиме нивниот капацитет со колку што е можно повеќе нови возила. Општините не можат тоа самите да го направат, треба државата да влезе во кредитна линија или да обезбеди соодветни буџетски средства за да ги зголеми тие ресурси“, рече Заев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

-Сите знаеме дека државата не градеше со одобрение за градба на статики, како што се градат сите болници.

Заев: Болницата во Тетово беше без дозвола за градба, и што сега, да се посипеме со бензин и ние да се самозапалиме?

На новинарските прашања за начинот на изградба на модуларната болница во Тетово премиерот...