Премиерот Заев рече дека во ликот на Грција Македонија добила нов и добар пријател.

Објавил: Рејхан Бајрами | 16 февруари, 2019 20:43

Заев : “Ципрас и јас сме пример за сите во светот”

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

На Минхенската безбедносна конференција премиерот Зоран Заев имаше свое обраќање заедно со грчкиот премиер Ципрас, и рече дека Преспанскиот договор може да биде пример за решавање на други спорови во регионот и во светот.

Тој во своето обраќање рече дека заедно со грчкиот колега Ципрас дошле до решение за кои сите мислеле дека е невозможно и дека се голем пример во светот за европско лидерство.

Премиерот Заев рече дека во ликот на Грција Македонија добила нов и добар пријател. Се надоврза дека Македонија е тргната на добра насока и сите надеваат дека на јунскиот самит конечно, по 15 години Македонија ќе добие датум за почеток на преговорите со ЕУ.

-Дојдовме до решение кога сите мислеа дека е невозможно. Тоа е европско лидерство. И Ципрас и јас научивме од европските лидери за трпение, разбирање за другите и желба за помирување која е темел на европските вредности.

Знаевме дека за нас не постои друга алтернатива освен НАТО и ЕУ интеграција. Отворањето на пристапните преговори со ЕУ и поканата од НАТО ќе дадат поттик за спроведување на историскиот Договор со Грција. Го искористивме времето во чекалната се подготвиме за пристапните преговори. Денес сме подготвени и политички и институционално. Не охрабрува стратегијата за проширување на ЕУ и имаме јасна препорака, изјави Заев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како што јави дописникот на МИА од Белград, потпретседателот на Народната партија (НС) и пратеник во собранието, Мирослав Алексиќ, кој со денови ја обвинува власта за поврзност во аферата, преку соопштение изјави дека тој решил да поднесе кривична пријава против Вучиќ и Вучевиќ затоа што тие ја одбиле неговата понуда да им помогне во составувањето на кривична пријава, така што тој би ги навел сите докази за случајот „Јовањица“, како и поради тоа што обвинителството со недели не одговара на повикот на Алексиќ да ги објави одговорите на сите прашања што тој ги поставил за аферата.

Кривична за Вучиќ и Вучевиќ за лажно пријавување и попречување на правдата

По кривичната пријава, која денеска ја поднесе градоначалникот на Нови Сад и потпретседател...

Имено, на 14 јуни 2018, во еден ден од судот беше прогласен стечај но и беше изгласан планот за реорганизација на компанијата со кој беше отпишан долгот од 28 милиони евра до „Топлификација“ што всушност се парите со кои е основана фирмата.

МЕГА СКАНДАЛ: Заев и Анѓушев вмешани во криминал тежок 200 милиони евра, заедно со Руси!

Преку 200 милиони изнесува штетата од лажниот стечај на електраната „ТЕ-ТО“ и со истата...

Денеска почина Дени Стојчев, поранешен одбојкар на Џио Струмица и на македонската репрезентација во помлади категории.

Струмица во шок и неверување: Почина младиот одбојкар Стојчев

Струмичани во шок и неверување по веста за смртта младиот одбојкар Дени Стојчев. Денеска...

Вучиќ објави за кривичната пријава против себе, велејќи дека ќе биде поднесена од потпретседателот на неговата партија (СНС), со цел да се открие вистината за „Јовањица“ со покренување истражен процес пред полицијата и обвинителството, на која заедно со органски зеленчук одгледувана е и марихуана.

Кривична пријава за Вучиќ за скандалот со плантажа за марихуана

Милош Вучевиќ, градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска...