Премиерот Заев рече дека владата одвоила 50 милиони за општините зашто под режимска наредба се работело без покритие, само за да се одржи власта.

Објавил: Перо Милчин | 31 август, 2019 19:49

ЗАЕВ: “Шансите на ВМРО-ДПМНЕ на избори се никакви„

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Премиерот Зоран Заевод собраниската говорница на седницата за избор на нови министри и заменици министри, изрази убеденост дека со решени стратешки проблеми, со интегрирана земја, со економска 2019 и 2020 година.

Премиерот Заев рече дека владата одвоила 50 милиони за општините зашто под режимска наредба се работело без покритие, само за да се одржи власта. Тој потенцираше дека за да планира економијата, бизнисот, домаќинствата, редно е да исполниме целосен мандат. 

– Ние постоиме за државата, за неа работиме. Ќе го исполниме целиот мандат и до крајот на 2020 година ќе и дадеме на економијата да оди напред, испланирано и бројките ќе бидат уште подобри. Опозицијата тоа го знае. Со датум за преговори за ЕУ, како земја членка на НАТО, и со добри економски параметри, вашите шанси се никакви за изборите.

Нашите шанси се подобри зашто носевме одлуки без разлика на нашите политички кариери, додека некој се криеше и немаше храброст, во име на НАТО и ЕУ интеграциите да направи еден чекор за државата. Само заради сопствените политички калкулации“, истакна Заев.

Зошто да одиме на избори на секои две години? Ние неколку пати претходно побаравме од опозицијата да одиме на избори. Дури понудив и заедничка влада за да ги донесеме оствариме побргу реформите. Опозицијата одби, не сакаше. Сега ако дозволиме предвремени избори ќе ве победиме, и повторно ќе бараат предвремени избори – нагласи премиерот Зоран Заев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Како што дополни, јасно се гледа контурата на главата на октоподот за што тој нема дилема кој. Видовме, рече Мицкоски, дека дури и оние лица кои располагале со ПИ мерките кога виделе каде се упатува Јанева престанале да снимаат.

Мицкоски: Заев и Јанева другарувале во минатото, ситуацијава со “Рекет” е резултат на нивното другарство

Христијан Мицкоски, лидерот на најголемата македонска партија ВМРО-ДПМНЕ, денеска...

Да стоиме заедно со нашиот Претседател Христијан Мицкоски, заеднички да го трасираме патот за Обнова, а бидете сигурни во силата, затоа што Македонија ни го чува грбот, вели Мизрахи.

РАШЕЛА: Да го поддржиме Мицкоски, бидете сигурни во силата, Македонија ни го чува грбот

Ако се потсетиме само две поколенија наназад ќе се увериме дека сите сме или роднини...

Не само ние како СДСМ, туку и граѓаните сакаат правда. Но, тоа што немаме правда не е по наша вина. Интегритетот на судиите е во прашање и затоа постои големо незадоволство.

ЗЕКИРИ: Телевизијата на Бојан Јовановски имаше симпатии кон политиките на СДСМ

Ние оставаме простор за сите партии, но две имаат пројавено интерес, не е тајна дека...