Владеењето на правото и важењето на законите за сите подеднакво е од пресудно значење за сите граѓани .Во 2016 година и преку извештаите на ЕК беше констирано дека за време на изборите во Северна Македонија постоеше хибриден режим кој ги имаше окупирано сите институции, како национална телевизија , јавното обвинителство, изборните комисии и слично. Тогаш како опозиција побаравме да имаме Специјално јавно обвинителство , главен уредник на националната телевизија и техничка влада.-рече Заев.

Објавил: Катерина Крстиќ | 14 февруари, 2020 11:03

Заев: Ќе има фер, демократски и регуларни избори!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во гостување на во Телевизија Ал Џезеира  Балканс, поранешниот премиер на државата и претседател на СДСМ, Зоран Заев истакна дека во нашата држава законот важи за сите граѓани подеднакво.

Северна Македонија” е мултиетничка држава и посебно сум горд на тоа, денес е ново време кога повеќе не важно дали сме срби, македонци , бошњаци и друго, важен е концептот кој што го поставивме, а тоа е „едно општество за сите граѓани. рече Заев за Ал Џезира…

Владеењето на правото и важењето на законите за сите подеднакво е од пресудно значење за сите граѓани .Во 2016 година и преку извештаите на ЕК беше констирано дека за време на изборите во Северна Македонија постоеше хибриден режим кој ги имаше окупирано сите институции, како национална телевизија , јавното обвинителство, изборните комисии и слично. Тогаш како опозиција побаравме да имаме Специјално јавно обвинителство , главен уредник на националната телевизија и техничка влада.-рече Заев.

Како што изјави тој иако СДСМ во моментот е на власт сепак во државата има техничка влада, а тоа е доказ дека ни престојат фер, демократски и регуларни избори.

Кога опозицијата зема право тогаш презема и одговорност. Важно е да има закон за избори кои сите ќе го поддржат, затоа што низ него се вградуваат сите елементи кои учествуваат во изборниот процес. “Северна Македонија” е мултиетничка држава и посебно сум горд на тоа, денес е ново време кога повеќе не важно дали сме срби, македонци , бошњаци и друго, важен е концептот кој што го поставивме, а тоа е „едно општество за сите граѓани“.-истакна Заев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На прашањето што Република Македонија треба да направи за да влезе во ЕУ,  тој одговори дека нашата држава најпрво би требало да ги имплементира стандардите на ЕУ, кажа Жбогар.

Жбогар искрен до болка: Во овој момент не може да влезете во ЕУ!

На денешната прва посета на Пробиштип, евроамбасадорот Самуел Жбогар потсети дека...

Заев посочи дека овој пат имаат новитет односно на изборните листи или како што ги нарекува тој машко-женски листи како еден патент модел, односно 50 отсто мажи и 50 отсто жени

Заев: Сакаме за прв пат да направиме предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Поранешниот премиер на државава и претседател на една од најголемите партии во Македонија,...

Денес почнува судскиот процес за наводно организаторите на насилствата од 27 април во Собранието во Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Позадината на нередите на 27 Април, кој беше креаторот и зошто?

Денес почнува судскиот процес за наводно организаторите на насилствата од 27 април...

Сите се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“.

Денеска почнува судењето за „27 април“- организаторите на „Крвавиот четврток“ пред Кривичниот суд

Денеска по три години започнува судењето за организаторите на насилствата од 27 април...