Министерката Дескоска веќе побара поддршка од 80 пратеници да го легитимира неуставното СЈО со нов Закон, од ДУИ и порачаа да почека, партиските консултации допрва следат

Објавил: Мартин Попоски | 14 декември, 2018 11:06

Законот за СЈО на ревизија кај Ахмети и “пациентот”

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Новиот закон за СЈО допрва ќе треба да се “испеглa” меѓу владините партнери СДСМ и ДУИ, а дури потоа и со опозициските партии.

Министерството за правда го објави новото законско решение на својот сајт, а министерката за правда Рената Дескоска веќе побара поддршка од 80 пратеници.

Како што брифираат партиски извори, виза за новиот закон за СЈО се уште нема ни од партијата на Али Ахмети и дека за него, но и за пакет законите од правосудството кои поминаа на Влада, во ДУИ ќе има партиски консултации.

Од партијатапотврдија дека допрва ќе ги градат позициите за новиот закон за СЈО.

И додека СДСМ ќе треба да се усогласува со ДУИ за новото законско решение, тоа најверојатно тешко ќе помине кај опозициската ВМРО – ДПМНЕ, барем ако се суди според говорот на претседателот Христијан Мицкоски од митингот во Скопје.

Воздржани за новиот закон засега се и осумтемина од независната пратеничка група.

Висок функционер на ДУИ брифира дека главната дилема е дали СЈО да остане како самостојна институција или да продолжи со својата работа во рамките на Јавното обвинителство.

Тој вели дека ДУИ најверојатно ќе се определи за втората варијанта, односно СЈО да престане да постои како посебна институција, барем како што вели функционерот, доколку ги следат препораките на Прибе. Од партијата на Ахмети засега не откриваат дали имаат забелешки и за конкретни одредби кои се понудени во новиот закон за СЈО.

Од пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ пак, велат дека допрва ќе градат став за новиот закон.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

По вчерашниот ден во кој ние пратениците бевме заклучени во пленарната сала по наредба на Талат Џафери веќе е кристално јасно дека Собранието не е е повеќе демократска институција туку институција заробена од еден автократ кој што си дозволува да се однесува како Собранието да е приватна своина, непочитувајќи никаков Деловник и пред се крши основни човекови права“, изјави Мицевски!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе поднесат интерпелација за Џафери

Интерпелација на претседателот на Собранието Талат Џафери ќе поднесат Пратеничката...

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата црква како рамноправна со другите

Ковачевски: Автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Премиерот Димитар Ковачевски, упати честитка по повод автокефалноста на Македонската...

Претходно шефот на државата упати честитка за ваквата одлука и порача дека ова е радосна вест за сите граѓани на земјава од православна вероисповед.

Пендаровски и Вучиќ со заедничка фотографија од Давос ја поздравија одлуката на СПЦ

Со заедничка фотографија во Давос македонскиот и српскиот Претседател Стево Пендаровски...

Од денеска шатори и вреќи за спиење пред владата, Независниот синдикат на професионални војници излезе на штрајк.

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА! Од...