Византиски игри во Грција. Дилемата е дали Каменос има намера да ја руши Владата на Ципрас или Преспанскиот договор.?

Објавил: Едмонд Бекири | 13 јануари, 2019 12:48

Замина Каменос, почна сценариото за рушење на владата на Ципрас?

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин.мк

» Ја прифатив оставката на министерот за одбрана – изјави Ципрас пред новинарите, истакнувајќи дека соработката на нивните партии успеа да ја води Грција од програмите за меморандуми, истовремено поддржувајќи ги сиромашните слоеви на општеството и отворајќи пат за борба против корупцијата.

Цели четири години имавме фер партнерство … иако бевме од различни политички семејства, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас, коментирајќи ја соработката на неговата партија со независните Грци (АНЕЛ) и нејзиниот водач Панос Каменос, по денешната одлука на Каменос за повлекувањето на неговата партија од коалициската влада.

Тој му се заблагодари на Каменос за неговиот “незаменлив” придонес во ова време.

Ципрас објави дека веќе контактирал со претседателот на грчкиот парламент и побарал од него да започне постапка за гласање доверба на владата, за да може да го заврши својот мандат што му истекува во октомври 2019 година.

Според извори на кои се повикува грчката агенција Ана-мпа, процесот околу гласањето доверба на грчката влада би започнал во вторник, а би финиширал во четврток, кога ќе биде јасно дали Ципрас го има мнозинството за опстанок на неговата влада и за ратификација на Спогодбата од Преспа.

Ако продолжи и се изгласа Договорот од Преспа од страна на поранешната југословенска Република Македонија, јас ќе си дадам оставка од Министерството за национална одбрана, преземајќи ја целата тежина на оваа одговорност.
Ќе се повлечам од Владата. – рече Каменос од грчкиот град Лариса, во неговото обраќање во седиштето на воздухопловните сили и објасни дека како политички шеф на армијата, обврзан е да преземе одговорност и во однос на националните прашања.

Токму донесувањето на уставните измени во македонскиот парламент, беше главна причина Каменос да ја напушти коалиционата влада, бидејќи уште претходно изјавуваше дека за него спогодбата од Преспа е неприфатлива.

На 13 Декември Магазин објави:

» Сфаќате дека постојат некои прашања кои се „црвена линија“ за нас и не можам јас, како политички шеф на вооружените сили, но и поради позицијата што јавно ја зазедов од почетокот на мојата политичка кариера, да прифатам да останам министер за национална одбрана и во исто време, да потпишам за предавањето на терминот „Македонија“.

Јас никогаш нема да го сторам тоа.

Ќе се борам, со сета моја сила, да сфатат сите, а особено странците, дека Грција ја има сета добра волја да се најде решение. Ние не сакаме војна со никој, но сакаме да сфатат дека со една пропаганда што започна од времето на Мусолини и Тито, не можат да ја оспорат историјата на грчката Македонија. – рече Каменос

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Весникот, исто така, наведува дека инфекцијата во БиХ се зголемила за 75%, а во Србија за 125%, во која се наведува дека подрачјето било заштедено од вирусот корона долго време, така што инфекцијата одеднаш ќе започне драстично да се зголемува.

ЗОШТО БАЛКАНОТ Е ПОВТОРНО НА УДАР НА КОРОНАВИРУСОТ: Анализа на германскиот весник укажува само на едно!

Германскиот Шпигел се занимава со обновениот пораст на бројот на случаи на коронавирус...

Според податоците на Министерството за здравство и Институтот „Трампилин“, во моментот има 86 пациенти на респиратори.

НАЈНОВ КОРОНА БИЛАНС ВО СРБИЈА: За 24 часа 325 ново заразени од КОРОНА, осум лица починаа!

Во последните 24 часа, 7.434 лица биле тестирани за вирусот на корона во Србија, од кои...

Првaта е дека е забрането влегување во затворени простории без маска, каде ќе треба да се почитува растојанието од 1,5 метри, додека сите што користат јавен превоз ќе треба да носат маски, за што ќе бидат предвидени одредени санкции. Покрај тоа, ќе биде забрането да се соберат повеќе од сто луѓе во затворено и повеќе од 500 на отворено. Работата на угостителите ќе биде ограничена и нема да работи помеѓу 11 и 6 часот наутро.

ВО БЕЛГРАД ПРОГЛАСЕНА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Ова се мерките кои треба да се почитуваат наредните две недели!

Денес е прогласена вонредна состојба на територијата на Белград, како што претходно...

Од правец на Бугарија, патниците ќе влезат во Грција преку граничниот премин Промахонас, додека влезот од другите гранични премини со оваа земја, влезот ќе биде дозволен само во одредени услови.

ГРЦИЈА ГИ ОТВОРА СВОИТЕ ГРАНИЦИ: За овие две држави забранет е влез во државата- сите ќе бидат тестирани за коронавирус!

По неколкудневните дискусии во рамките на Европската унија, формиран е список на земји...