Откако веста ја разбрани фудбалската јавност, сепак една мала доза на задоволство можеше да се почувствува на љубителите на добриот фудбал кои сигурно би сакале во иста лига повторно да ги гледаат дуелите на Меси и Роналдо.

Објавил: Катерина Крстиќ | 27 август, 2020 22:36

Заминувањето на Меси од Барселона го раздвижи европскиот фудбал!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Пред неколку дена во медиумите како бомба одекна веста дека по 11 години ја напушта Барселона и како што објавија светските медиуми, наводно сакал да се проба во италијанската лига, па веќе и постигнал договор со фудбалскиот гигант Интер.

Лионел Андрес Меси е роден на 24 јуни 1987) — аргентински фудбалер кој настапува за екипата за Барселона и репрезентацијата на Аргентина. Се смета за еден од најдобрите фудбалери на својата генерација, а често и за најдобар фудбалер во светот,со неколку номинации за Златна топка и Играч на годината до својата 21. година, а веќе на 22 ги доби и двете.Неговиот стил и вештина потсетуваат на оние на Диего Марадона, кој и самиот го прогласи Меси за свој „наследник“.

Имено Меси кој до сега шест пати беше прогласен за фудбалер на годината и се закити со шест „златни топки“ испратил порака до клубот и побарал да замине од клубот преку активирање на клаузулата, која му овозможува еднострано да замине на крајот на секоја сезона.

Според она што беше објавено во шпанскиот дневен спортски весник „Марка“ оваа клаузула требало да се активира пред 10 јуни, но поради пандемијата, односно одложувањето на фудбалските натпревари можеби доведуваат до тоа тој да побара излез и сега.

Откако веста ја разбрани фудбалската јавност, сепак една мала доза на задоволство можеше да се почувствува на љубителите на добриот фудбал кои сигурно би сакале во иста лига повторно да ги гледаат дуелите на Меси и Роналдо.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

На сите учесници на турнирот им посакувам успех и добри резултати, со уверување дека оваа манифестација и во годините што се пред нас ќе ја оправдува својата целисходност и мотив, како што тоа досега беше случај, истакна Спасовски на отворањето!

Отворен Централниот меморијален турнир во мал фудбал во чест на загинатите бранители

Денеска повторно ја имам честа како министер за внатрешни работи да го прогласам за...

Македонската фудбалска репрезентација го победи Косово со 2:1 во полуфиналето на плеј-офот на Лигата на нации и дојде на чекор до својот прв пласман на европските првенства.

СИТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА: Македонските фудбалери во дуел со Грузија- вечерва од 20:45 на Националната арена “Тодор Проески”

Македонија 🇲🇰 вечерва од 20:45 на Националната арена “Тодор Проески” против Грузија...

А нашите фудбалери одиграа машки, со срце и со памет. На сите позиции „десетки“ за сите со оглед на важноста на оваа средба, со оглед на тоа што сега и Косово знае „кој е кој“.Македонија е за класа подобро од ова Косово кое заслужува респект, но освен подарениот гол тие ништо и не направија.

МАКЕДОНИЈА ГО ЗГАЗИ КОСОВО: НАШИТЕ „ЛАВОВИ“ СЕ НА ЧЕКОР ДО ЕП!

Македонија е во финалето од Лигата на нации, на чекор до пласман на ЕП, до сонот на сите...

Одлуката УЕФА ја објасни со тоа што е невозможно да се организира натпреварувањето во овој момент, како и дека е тешко за младите играчи да патуваат во други земји, поради моменталната состојба со вирусот корона.

УЕФА ОДЛУЧИ: Црвена Звезда годинава не игра во Европа!

Иако првичниот план беше српските младинци да ја започнат европската одисеја овој...