Откако добро ќе замрзне, извдете го и изрендајте. Можете да го посипете на салати, сладолед, супи, житарици, во вашиот омилен пијалок ...

Објавил: Валерија Петрова | 5 јуни, 2019 18:18

Замрзнала лимон и секој ден го рендала во супа: По месец дена нејзиниот лекар не можел да поверува што се случило со нејзиното тело

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Во најновото истражување се  докажа дека лимунадиди, природни состојки присутни во лимон и други агруми, превентивно и сериозно го спречуваат развојот на клетките на ракот, особено ракот на дојката.

Научниците велат дека ништо од лимонот не треба да се фрла. Ниту семките, ни сокот, а посебно не кората.Лимоновата кора содржи 5 до 10 пати повеќе сок од самиот лимон.

Покрај антиканцерогените ефекти, целиот лимон помага да се ослободи телото од токсини, има антимикробен ефект против бактериски инфекции и габи, е многу добар против паразитите во цревата, го регулира крвниот притисок, делува како антидепресив и е одличен во борбата против стресот и нервните нарушувања.Лимонот, добро измијте го и ставете го во замрзнувач, цел или на парчиња.

Откако добро ќе замрзне, извдете го и изрендајте. Можете да го посипете на салати, сладолед, супи, житарици, во вашиот омилен пијалок …

Кората на лимонот е многу корисна, затоа што е богата со витамин П и фитоцидни материи, кои ги уништуваат микробите. Кората содржи и етерични масла кои се корисни за: нормализирање на крвниот притисок, намалување на нивото на холестерол, превенција од атеросклероза, зајакнување на имуниот систем, главоболка, гадење, исцрпеност, подобрување на помнењето и концентрацијата.

Лимонот и здравјето.

Лимонот се користи уште од древноста поради неговата моќ да лекува. Тој се препорачува од билкарите за снижување на крвниот притисок, исфрлување на токсините од црниот дроб, намалување на болките при артритис, против инфекции, грип, против болести во усната празнина и јазикот и т.н.

Лимонот е лек за стомакот поради неговиот лаксативен ефект. Исто така го зајакнува имунолошкиот систем. Ако имате настинка, пробајте да пиете сок од лимон. Освен тоа што ќе ви помогне во борбата против настинката, ќе го сопре и развивањето на инфекции. Тоа е така поради неговите антибактериски и антивирусни својства.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Потребно е да се изврши интервенција со матични клетки во соседна Србија, Белград потточно во „IM CLINIC“ каде за тој медицински зафат се потребни 18.600€.

АПЕЛ: Да помогнеме на Игор кој живее во Кичево повторно да застане на нозе!

Овој човек секогаш бил хуман, а сега истиот има потреба од нашата хуманост! Игор Петрески...

Ќе ви дадеме список на намирници кои го чистат организмот од никотин и ја намалуваат потребата за цигари.

МОЌНИ НАМИРНИЦИ КОИ ГО ЧИСТАТ ОРАГНИЗМОТ ОД НИКОТИН: Пробајте, ништо нема да изгубите, а резултатите веднаш се видливи

Пушењето е многу штетно по здравјето, а неговите последици можат да траат со години. Со...

Уште од дамнешни времиња, Индијанците ја користеле оваа блка за лекување на крварења, рани и инфекции, а според Ајуверда и Кинеската медицина, ајдучката трева позитивно влијае врз работата на слезината, црниот дроб, бубрезите и уринарниот тракт.

Ајдучка трева- делотворен лек за многу болести

Речиси и нема човек кој не ја видел оваа магична билка која е наречена ајдучка трева....

Д-р Басара во Германија заминала пред 17 години и тоа без да го познава германскиот јазик но денеска е една од најпознатите докторки во Европа и е директор во болницата Malteser St. Franziskus во германскиот град Фленсбург, пишува весникот ВЕЧЕР..

Ова е српската докторка која излечила неколку илјади луѓе од рак, меѓу кои и околу 20-тина Македонци

Професорката д-р Надежда Басара, е жената за која зборува целиот свет. Таа е една од...