Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда.

Објавил: Владо Марин | 15 јануари, 2021 12:25

Запалено бугарското знаме во Вевчани: Пендаровски – Палењето на знамето е за осуда

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на државата, Стево Пендаровски со реакција по палењето на знамето на Бугарија во Вевчани. Вчера на последниот ден од карневалот, беше запалено знамето на Бугарија заедно со останатите маски.

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда.

Меѓу соседите е неопходно градење на доверба, разбирање и почитување, изјави тој!

Агенцијата Бгнес која е блиска до Каракачанов и до Борисов прва објави за тој настан. Еве што напишаа во својата објава:

За време на годинешниот карневал во Вевчани во РС Македонија, беше запалено бугарското знаме.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

– Се дозволува организирање и одржување на семинари, обуки, курсеви, состаноци, работилници, конференции и слично, во затворениот дел на објектите до 50% исполнетост од капацитетот на просторот.

Владата дозволи свадби на затворено, а од 15 ноември за влез ќе се бараат две дози вакцина

Владата на Македонија на вчерашната редовна 115-та седница, согласно моменталната епидемиолошка...

Членот на ДИК, Кренар Лога не се согласува со ваквата одлука и истата ја нарекува незаконска. За ова писмено ги известил и останатите членови, пренесе Алсат.

ДИК го смени Упатството и ќе признава за важечки и ливчиња без печат

ДИК на денешната седница го смени Упатството за важечки и неважечки ливчиња и сега...

Зошто АД МЕПСО не ја активирал ТЕЦ Неготино која е резерва за вакви случаеви на криза, а според законот е под негова надлежност и за тоа има финансиски издатоци спрема ТЕЦ Неготино како ладна резерва?

Куштрим Рамадани и Васко Ковачески мора да понесат одговорност за енергетската криза

Уште минатата година, Левица предупредуваше дека со ваква лоша кадровска политика...

Мицкоски посочи дека на СДСМ и на ДУИ им пречи коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со Алијанса и Алтернатива. Граѓаните сакаат коалиции со коишто ќе им се покаже иднината, а не да ги враќаат во минатото.

Со Села направивме коалиција за создавање иднина

„Не е поентата да се занимавате со политика и да делите. Поентата е да се занимавате...