Црногорската полиција ја спроведе оваа акција со колегите од американската агенција ДЕА, Велика Британија, Португалија, Шпанија, Германија и Холандија.

Објавил: Перо Милчин | 2 мај, 2020 17:55

Запленет пола тон кокаин на бродот „БУДВА“ во Германија: Уапсени повеќе црногорски државјани!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Запленет половина тон кокаин, пронајден на бродот Будва во германско пристаниште, соопшти црногорската полиција во краткиот извештај на Твитер. Од полициската управа не прецизираат колку лица се уапсени, но рекоа дека ќе објават во текот на денот.

Полициската управа соопшти дека е пресечена уште една меѓународна рута за шверц на кокаин од Јужна Америка кон Европа.

Црногорската полиција ја спроведе оваа акција со колегите од американската агенција ДЕА, Велика Британија, Португалија, Шпанија, Германија и Холандија.

Според вестите, бродот Будва пловел кон пристаништето во Хамбург малку после 22 часот синоќа, каде полицијата ја спровела операцијата.

На 19 април, Будва пловеше од Казабланка, Мароко, во Хамбург, каде пристигна доцна синоќа.

На бродот требаше да се качи товар жито во Хамбург и да ги однесе до едно од пристаништата во Западна Африка.

Бродот „Будва“ плови под црногорското знаме и има црногорска екипа.

Изграден е во 2014 година во кинеско бродоградилиште.
Ова е само една во низата активности во кои црногорските морепловци се уапсени за трговија со дрога во последните две години.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Европа

- Русија мора да биде принудена да го почитува меѓународното право и да престане со агресивните активности и активности насочени кон монополизирање на енергетската ситуација во Европа. Додека не го направат тоа, нема да бидат партнер, прво треба да се однесуваат како нормална држава. Тие сакаат да го прошират своето влијание, а денеска разговарав со Ѓукановиќ за тоа. За агресијата во Украина, обидите за дестабилизација на ситуацијата во БиХ, Косово... Треба да го запреме тоа и тоа беше тема на разговорот и пред се прашањата што му ги поставив на претседателот како личност која ја познава политиката во регионот и ја знае ситуацијата совршено, во најситни детали - рече тој е Дуда.

Ѓукановиќ вели дека сме сведоци на значителен пустош на општествата од Западен Балкан.

- Ова е последица на отсуството на попроактивна политика за проширување на ЕУ, но и искористување на тој простор од деструктивната политика на Русија. Мислам дека тоа е нешто што не обврзува да се обидеме да го спречиме идното оддалечување на регионот од евроатлантскиот автопат. Русија се обидува да ги врати правилата на политиката на Студената војна преку ревизија на историјата и да го искористи правото да одлучува за судбината на другите - смета Ѓукановиќ.


Тој смета дека Европа минува низ историски тест.

- Или ќе го запреме агресорот и потоа ќе го казниме со политичката и правната казна што следува по тој што убива народ. Или ќе им ја отвориме вратата на идните агресори. Затоа мислам дека ова е историско судење - посочува Ѓукановиќ.

Ѓукановиќ бара казна за Русија: Или Европа ќе го запре агресорот или ќе ги отвориме вратите за идните агресори

Правото што Црна Гора го бараше со враќање на независноста и слободно избирање на својот...

Меѓу самостојните надлежности во Швајцарија спаѓаат здравството, социјалата, редот и мирот и образованието, и данокот.

Сите зборуваат за Швајцарија а многу малку знаат за Вестфалскииот мир

Швајцарија е поделена на 26 кантони — сојузни единици што ја сочинуваат државата. Од...