Минатата година тој се најде на осмото место на списокот „Форбс“ на најмоќните луѓе во светот.

Објавил: Сара Фемина | 7 март, 2020 20:59

Запознајте го еден од најмоќните лидери во светот: Пребогат наследник, реформатор а има само 34 години!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Апсењето на тројца членови на кралското семејство во Саудиска Арабија за наводно предавство и обид за пуч, ги привлече очите на светската јавност повторно кон принцот, крунскиот престол, Мухамед бин Салман.

За едни, тој е амбициозен и реформатор, за други е премногу суров владетел.

Сите се особено заинтересирани за неговиот приватен живот и огромно богатство.

Минатата година тој се најде на осмото место на списокот „Форбс“ на најмоќните луѓе во светот.

КОЈ Е ПРИНЦ МУХАМИРАН БИН Салман?

„Тој беше брутално во состојба да ги исчисти владините министри, медиумите титани, деловни лидери, активисти за човекови права, па дури и членови на неговото кралско семејство.

Тој сега е признат ширум светот како де факто владетел на една од последните апсолутни монархии “, напиша денес УСС за него.
Минатата година тој се најде на осмото место на списокот „Форбс“ на најмоќните луѓе во светот.
Кога саудискиот крал Салман бин Абдулазиз спроведе друга радикална реформа во 2017 година, неговиот син Мухамед бин Салман беше назначен за крунски принц.
Долгогодишниот дописник на Си-Ен-Ен од Блискиот исток вели дека станува збор за многу побрза консолидација на моќта отколку што очекуваше секој.
„Сојузниците и соработниците сега имаат јасни индикации за тоа кој е надлежен за кралството денес, но и кој со децении потенцијално ќе управува со Саудиска Арабија“, рече Џонсон Дефтериос.

БОГАТСТВО

Принцот Мухамед е оженет со принцезата Сара бинт Машур бин Абдулазиз, а тие се венчаа во 2008 година и имаат четири деца, две момчиња и две девојчиња.

Неговото богатство е исто така ја фасцинира јавноста. Принцот е исклучително богат и тежи пет милијарди долари, што е неверојатно дури и според стандардите на саудиското благородништво, пишува Индекс.хр.

Тој е сопственик на едно од најскапите домови на светот, а во 2015 година плати 300 милиони долари за голема палата. И, патем, тоа е само една од неговите инвестиции. Медиумите објавија дека тој купил јахта за 500 милиони долари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Стил

Имотот има осум спални соби, десет бањи, отворен базен и скара, домашно кино, танц студио и друго.

ЌЕ ВИ ЗАСТАНЕ ЗДИВОТ: Еве како изгледа луксузната вила во која ќе живеат Хари и Меган(ФОТО)

Меган Маркл и принцот Хари се иселиле од Велика Британија, а сега се објавени фотографии...

Соработникот на Меланија Трамп откри љубопитни и многу лични детали за првата дама на САД. Мордечај Елвау работи со убавата Словенка веќе 13 години.

„Железна дама“ само пред камери – тој ги раскажа сите ИНТИМНИ работи за првата ДАМА на Америка

Првата дама на Америка секогаш е интересна за светската јавност. Таа каде и да се појави...

Сопругата на македонскиот премиер Зоран Заев, на приемот кај премиерот Борис Џонсон изгледаше одлично, а со нејзиниот гламурозен стил ги воодушеви присутните.

Зорица Заева го сруши модниот стил на Меланија Трамп: Сопругата на премиерот блесна во ЛОНДОН(фото)

Премиерот Зоран Заев и неговата убава сопруга Зорица Заева, пред два дена присуствуваа...

Се работи за капут кој неодоливо потсетува на моделот што пред некое време го носеше војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон.

МОДЕН ПОГОДОК: Нашата прва дама во фустан за кој уште долго време ќе се зборува(ФОТО)

Првата дама на Република Македонија Елизабета Пендаровска, со својот елегантен стил...