Овие земји беа наши најголеми потрошувачи, а испораките запреа кога кратко беше воведена забрана за извоз на основни прехранбени производи заради појава на пандемија.

Објавил: Перо Милчин | 26 март, 2020 9:17

Започна извозот на брашно од Србија во регионот: Првата количина тргна за Македонија!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Извозот на брашно од домашните мелници отиде во Република Македонија и Црна Гора и се очекува одредени количини да бидат испратени во БиХ и Албанија, вели директорот на здружението Зитуни, Здравко Шајатовиќ.

Овие земји беа наши најголеми потрошувачи, а испораките запреа кога кратко беше воведена забрана за извоз на основни прехранбени производи заради појава на пандемија.

Шајатовиќ истакна дека одлуката, од 21 март, нема ограничување во однос на количините и дека извозот на брашно сега е бесплатен, затоа што Србија има многу снабдувања и нема проблеми за да ги задоволи потребите на домашниот пазар.

“Првите испораки започнаа пред четири дена и се одвиваат добро со помалку проблеми со престој, камиони и возачи што се решаваат во движење. Очекуваме повеќе од 4.000 тони брашно да бидат извезени до сабота, што е одличен баланс “, рече Сајатовиќ за„ Политика “.

Шајатовиќ оцени дека извозот е добар потег што ќе ја подобри ликвидноста на овој сектор, кој претрпе голема загуба, најмногу заради воведување даноци и прекин на испораката на брашно во КиМ, каде годишно минуваа околу 30.000 тони.

Тој додаде дека брашното сè уште не се извезува таму бидејќи неодамнешната одлука за одобрување на увозот се однесува само на суровините, во овој случај пченица.

„Наводно, од 1 април ќе биде укината забраната за увоз на брашно, бидејќи тие очигледно влегоа во проблемот со снабдувањето.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Земјоделие

Заедно со партиски членови и функционери, денеска присуствував на традиционалниот јаболкобер во Ресен.

Љупчо Николовски се фати за работа: Качен на дрвена скала собираше јаболка во Ресен(ФОТО)

Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски, поранешен министер за земјоделство,...

ВМРО-ДПМНЕ ја почитува маката на земјоделците, ја почитува секоја капка пот на нивите во Република Македонија, а таа почит ќе ја преточи на лист хартија во програмата за Обнова на Македонија.

МИЦКОСКИ ОД НЕГОТИНО: „ВМРО-ДПМНЕ ја почитува маката на земјоделците и секоја капка пот на нивите во Македонија„

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со лозарите од Неготино. На...