Доаѓа она време од годината кога сите се сплотуваме, почнува ракометната треска, Светското првенство 2019. Да навиваме за Македонија!

Објавил: Перо Милчин | 11 јануари, 2019 15:08

Започна Македонското ракометно лудило во Минхен

Фото/Текст извор: ©онлине /магазин

Македонското навивачко лудило го обзема Минхен. „Фалангата“ се собира пред салата и веќе се загреа за првата пресметка на Кире Лазаров и соиграчите против селекцијата на Јапонија, од 15.30 часот.

Денес почнува Светското ракометно првенство коешто оваа година се одржува во „најракометните“ земји во светот – Германија и Данска. Повторно нѐ фаќа еуфорија и возбуда.

Влегуваме во „ракометната треска“ која барем за момент ќе ни го одвлече вниманието од секојдневието.

Македонските навивачи спремни. На Мундијалот во Германија и Данска нашите момци ќе бидат сместени во групата Б, каде што задачата за пласман во наредната рунда на светскиот ракометен собир воопшто нема да биде лесна, затоа што ќе имаат квалитетни ривали.

“Со години наназад нашата машка ракометна репрезентација е главен „виновник“ за гордоста што ја чувствуваме со секој гол, секоја победа на врвните ракометни настани. Тимот е составен од професионалци кои играат за најдобрите европски екипи, идоли на многу млади во земјава, пример за истрајност и спортски дух… Раул Гонзалез на Светското првенство ќе води подмладен тим,кој ќе се бори со европскиот првак Шпанија, секогаш незгодната Хрватска, редовниот ривал Исланд, како и азиските селекции Јапонија и Бахреин, за кои се вели дека се „меч со две острици“.

Со вакви противници, бодрењето на нашите ракометари од трибините во Минхен ќе биде голем поттик за победа. Почнува ракометната треска, Светското првенство 2019.

Да навиваме за Македонија!

НАПРЕДДДДДД МАКЕДОНИЈААААА…

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

Селекторот на црногорскатаа женска ракометна репрезентација Пер Јохансон повика 15 ракометарки за двете пријателски средби против Македонија.

Јохансон во Македонија без Радичевиќ, Булатовиќ и Рајчиќ?

Селекторот на црногорскатаа женска ракометна репрезентација Пер Јохансон повика...

„Нов селектор на Македонија е Данило Брестовац. Ќе има првичен ангажман до 30. јуни 2022 година. Тој ќе биде селектор на А-репрезентацијата и ќе ги координира останатите селекции.

И официјално Македонската ракоментна репрезентација доби нов селектор Данило Брестовац

Данило Брестовац од денеска и официјално е новиот селектор на Македонската ракометната...

Вардар во второто полувреме играше подобро и многу брзо го измени резултатот и дојде во предност, и играше со добро темпо до крајот на мечот.

Вардар вечерва го „прегази” Шведскиот тим, со победа од 32:30

Вардар вечерва победи со 32:30 на гостувањето во Шведска и дојде до бодовите со кои има...