Како што е најавено Хан ќе се сретне со државниот и политички врв во Македонија. За во 9.15 часот е закажана и заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев.

Објавил: Рејхан Бајрами | 25 јули, 2019 9:41

Започна прес-конференција на Заев и Хан!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Денес во посета на Македонија се наоѓа комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан.

Како што е најавено Хан ќе се сретне со државниот и политички врв во Македонија. За во 9.15 часот е закажана и заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев.

Филип Рикер, вршителот на должноста помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија денеска ќе ја посети Општина Битола.

Хан и Заев ќе разговараат за реформите кои се однесуваат на евроинтегративните процеси на Македонија, а какви пораки и ветувања ќе и даде овој пат останува да слушнеме на прес конференцијата која е во тек.

Аналитичарите сметаат дека главна тема на средбите со Хан и Рикер ќе биде и СЈО. Токму ова обвинителство беше и создадено на една од средбите под покровителство на САД и ЕУ за излез до политичката криза пред четири години.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Симецка денеска изјави дека се уште гледа можност за формирање на владејачка коалиција и додаде дека третопласираната партија ХЛАС ќе биде одлучувачки фактор за формирање на новата словачка Влада, пренесуваат британските медиуми.

Фицо ќе ја прекине воената помош: Словачка има поголеми проблеми од Украина

Роберт Фицо, чија партија СМЕР-ССД победи на парламентарните избори во Словачка, денеска...

Според Камбовски, за донесување на новиот закон за аменстија неопходна е детална анализа која во моментов остсуствува. Вели потребни се аргументи дека пренатрупаноста е главен мотив за ослободување затвореници.

Работната група до крајот на месецов ќе подготви нов Кривичен законик- се враќа делото „злоупотреба на службената положба при јавни набавки“

Работната група која го подготвува новиот Кривичен законик нема да дозволи неказнивост...

Она што го има таму се луѓе кои направија многу штета за која следува многу години одговорност за сето она што им го донесоа на Македонија и на народот

По изборите ќе има многу години одговорност и за старото и за новото раководство на СДСМ, најавува Мицкоски

По поразот на изборите ќе има многу години одговорност и за старото и за новото раководство...