Промената кај нас како што веќе најавивиме ќе пристигне денеска попладне и во вечерните часови, условувајќи интензивни врнежи од дожд кој локално ќе бидат проследени со грмежи и засилен југоисточен ветер.

Објавил: Стојче Бушин | 12 октомври, 2020 9:13

ЗАПОЧНА СНЕГОТ ВО РЕГИОНОТ – ДЕТАЛИ

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во текот на вчерашните попладневни часови, поради падот на температурите на воздухот на планинските места во Хрватска започна да паѓа снег, снег врне и на планинските места во словенија, додека долж Јадранот се регистрирани интензивни врнежи од дожд проследени со грмежи и засилен ветер.

Оваа промена се спушта понатаму кон југ па така во текот на оваа ноќ ќе ја зафати Босна и Херцеговина, во текот на утрешниот ден на Босанските планини дождот ќе помине во снег со што се очекува формирање на снежна покривка, локално и позначителна.

Промената кај нас како што веќе најавивиме ќе пристигне денеска попладне и во вечерните часови, условувајќи интензивни врнежи од дожд кој локално ќе бидат проследени со грмежи и засилен југоисточен ветер.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе биде и претежно тивко па токму поради ова, по одделни котлини ќе има појава на магла и на ниска облачност.

ВО ВТОРАТА ПОЛОВИНА ОД ОВАА НЕДЕЛА ИАКО СТАБИЛНО, СЕПАК ПО ОДДЕЛНИ КОТЛИНИ МАГЛИВО И ПОСТУДЕНО

Под влијание на стабилна и сува воздушна маса, и во текот на следните неколку денови...

Особено во втората половина од оваа недела, и тоа особено во ноќните и во претпладневните часови по одделни котлини и речни долини ќе има појава на магла и на ниска облачност!

НАЈНОВИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: И ВО СЛЕДНИТЕ НЕКОЛКУ ДЕНОВИ СТАБИЛНО И БЕЗ ВРНЕЖИ

И понатаму нашата територија ќе се наоѓа под влијание на висок воздушен притисок и...

Освен Македонија, од студениот Арктички бран е зафатен целиот Балкански Полуостров, во делови од Балканот како и од Македонија изминатиов викенд провеа и првиот снег на помала надморска височина.

СТУДЕНИОТ БРАН ВЛИЈАЕ НА ВРЕМЕТО КАЈ НАС: РЕЧИСИ НАСЕКАДЕ ИЗМЕРЕНИ МИНУСНИ МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ

Студениот бран кој се спушти од Арктикот и ја зафати нашата територија денес наутро...

Ќе продолжи да дува умерен до засилен ветер од северен правец, кој наизразен ќе биде Долж Повардарието.

НАЈНОВИ ИНФОРМАЦИИ: МАКЕДОНИЈА СЕ ПОВЕЌЕ ПОД ВЛИЈАНИЕ НА СТУДЕНИОТ БРАН ОД АРКТИКОТ

Територијата на нашата држава е се повеќе под влијание на студениот бран кој се спушта...