Тоа значи дека во 3 часот ноќта стрелките на часовникот треба да се вратат на 2 часот така што ќе се спие еден час повеќе.

Објавил: Рејхан Бајрами | 20 октомври, 2019 9:07

Започнува зимско сметање на времето: Во сабота кон недела ги поместуваме стрелките на часовникот за еден час понапред!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ноќта меѓу сабота и недела, односно меѓу 28 и 29 октомври почнува зимското сметање на времето со што стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час назад.

Во 3 часот ноќта стрелките на часовникот треба да се вратат на 2 часот така што ќе се спие еден час повеќе.

Зимското сметање на времето секогаш почнува последниот викенд во октомври и трае до последниот викенд на март.

Поместувањето на стрелките во Западна Европа е воведено во почетокот на 1970-тие години со образложение дека со тоа се „продолжува“ денот, се овозможува заштеда во потрошувачката на електрична енергија, се зголемува продуктивноста, се подобрува приспособувањето на луѓето и работниот ден го прави поефикасен.
Преминувањето на летно и зимско време за првпат е забележано во 1916 година во земјите на северна Европа, а досега воведено е во околу 70 земји, главно на северната хемисфера.
Стрелките на часовникот не се поместуваат секаде во светот во исто време. Така, САД и Канада во 2007 година воведоа зимското сметање на времето да почнува во првата недела во ноември и да завршува во втората недела во март.

Поместувањето на времето во поголемиот дел случаи се извршува ноќта меѓу сабота и недела за да не предизвика поголеми проблеми за луѓето кои одат на работа.
Русија целосно го укина зимското сметање на времето во 2011 година, а Исланд е единствената европска земја која не воведе зимско и летно сметање на времето.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Тој 7 пати бил прогласен за Мистер Олимпија, а сега е организатор на Arnold Classic натпреварите кои се едни од најголемите настани во бодибилдингот.

Најдобри совети за градење мускули како Арнолд Шварценегер!

Арнолд Шварценегер е еден од најиконските филмски ѕвезди од холивудските акционите...

Православните верници ќе ја прославуваат света Петка. Ова е еден од празниците што нашиот народ најмногу ги прославува, а познат е и како Петковден.  Секаде има свои обичаи, но сите носат вино, лепче и пченица во црква.

Во недела е тежок празник Света Петка: Појдете во црква и држете се до обичаите

Во недела е голем христијански празник за сите верници. Се празнува Преподобна Параскева-Петковден. Во...