Марјановиќ на рочиштето кое се одржа во септември, негираше дека ја убил својата сопруга, а деталната одбрана ќе ја изнесе во вторник на судењето.

Објавил: Сара Фемина | 3 ноември, 2019 12:13

Започнува судењето на Марјановиќ за тешко убиство на сопругата: Му се заканува затворска казна од 40 години!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во реновираната палата на правдата во Србија, пред Вишиот Суд во Белград, во вторник на 5 ноември, започнува судењето на Зоран Марјановиќ, кој е обвинет за свирепо и тешко убиство на сопругата Јелена, на 2 април 2016 година во Борча.

Марјановиќ на рочиштето кое се одржа во септември, негираше дека ја убил својата сопруга, а деталната одбрана ќе ја изнесе во вторник на судењето. 

Во вторник на обвинителната клупа ќе седне Зоран Марјановиќ, кому ќе му се суди за тешко убиство, за што следи казна до 40 години затвор.

Вештачењето на мобилните телефони на пејачката, сопругот и целото семејство покажало дека Зоран го исклучил својот телефон штом стигнал на насипот во 16:38 часот и повторно го вклучил во 17:04 часот.

Според обвинението, семејството со патничко возило „мерцедес“, со кое управувала Јелена, дошло до рампата на стадионот, каде пејачката се качила на насипот за да џогира. Веднаш по неа заминал и Зоран, заедно со нивната малолетна ќерка Јана. Ја стигнал Јелена на околу километар од местото каде паркирале.

Ја искористил нејзината доверба и ја намамил да се спуштат во подножјето на насипот, кон каналот, додека Јана останала на насипот. Според обвинението, Јелена се спуштила со него на тревната површина покрај каналот и тука, Зоран прво со непознат предмет ја убодил во темето и во десниот лакт.

Тогаш Јелена, почнала да бега, но тој ја стигнал и ѝ скинал дел од тренерките.

И покрај тоа, пејачката продолжила да бега и влегла во каналот во кој имало вода. Зоран ја стигнал и, како што пишува во обвинението, со неутврден предмет ѝ задал повеќе удари по главата и ѝ го скршил черепот, а пред смртта пејачката вдишила вода од каналот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Претседателот Вучиќ примен е на Војно медицинската академија, вчера во доцните попладневни часови, објави Ртс.рс.

НАЈНОВА ВЕСТ: Српскиот претседател Александар Вучиќ ИТНО примен во болница!

Генералниот секретар на претседателот на Република Србија денеска ја извести јавноста...

Србија остана без генијалецот Михаило Спориќ, поради што Кембрич прогласи три дневна жалост.

Српскиот генијалец Марко(22) почина од оваа врста на РАК: Нема врска со пушење, но оваа болест е најлоша од сите што ги знаеме!

Рак на белите дробови скоро па никогаш не дава никаков знак, но кога ќе се открие во...

Можно е убиецот да го напишал писмото. Од каде да знаеме ние! Како воопшто Н.Н лицето напишало писмо?

ЕКСКЛУЗИВНО: Се огласи Марјановиќ за обвинението дека неговата мајка го нарачала убиството: ЕДВАЈ ЈА ВРАТИВМЕ ВО ЖИВОТ

Зоран Марјановиќ кој е обвинет дека на 2 април 2016 година ја убил сопругата Јелена Марјановиќ,...