Според последните податоци објавени денеска од Националната комисија за здравство во Кина,  земјата во текот на вчерашниот ден биле регистрирани дури 508 новопотврдени случаи заразени од коронавирус. Вкупниот број на заболени од смртоносниот вирус во Кина изнесува 77.658.

Објавил: Катерина Крстиќ | 25 февруари, 2020 10:54

ЗАПРЕПАСТУВАЧКИ ИЗВЕШТАЈ: Коронавирусот сепак води потекло од САД?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Kоронавирусoт се повеќе се шири низ светот. Овој смртоносен вирус Ковид-19 шири страв меѓу луѓето.

Бројот на починати во Кина според најновите податоци, е 2.663 лица. Јужна Кореја пријави 60 нови случаи на коронавирус, со што се зголеми вкупниот број на заразени лица во земјата на 893, соопшти Корејскиот центар за контрола и превенција на болести.

Според последните податоци објавени денеска од Националната комисија за здравство во Кина,  земјата во текот на вчерашниот ден биле регистрирани дури 508 новопотврдени случаи заразени од коронавирус. Вкупниот број на заболени од смртоносниот вирус во Кина изнесува 77.658.

Запрепастувачка објава вчера ги шокираше кинезите, кога јапонската телевизја „Асахи“ која е една од најголемите медиумски куќи во Јапонија објави дека всушност новиот смртоносен Ковид-19 би можел да биде по потекло од САД.

Според извештајот од јапонската телевизија некои од 14.000 Американци кои починале од грипот во последната деценија би можеле на непознат начин да биле заразени од коронавирусот, со што отпочеток го отвориле сомнежот дека новиот Ковид-19 би можел да потекнува од САД.

„Можеби дошло до мутација на вирусот кој стана смртоносен, а заразата предизвикала раширена епидемија“, велат од јапонската телевизија.

Во извештајот беше посочено дека можеби Владата на САД не била свесна за ширењето на заразата во таа земја.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Бројот на смртни случаи од вирусот корона во Њујорк се искачи на 4.159 бидејќи вирусот се рашири на над 120.000 луѓе.

ЗАСТРАШУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ ОД ЊУЈОРК: Телата на умрените стојат во ходниците (ВИДЕО)

Десетици вреќи беа видени во болничките ходници во Њујорк, наредени еден врз друг,...

На долг рок, целта останува да се укинат внатрешните граници на Европа, но во никој случај не прерано “, подвлече канцеларот.

Себастијан Курц изјави кога граѓаните ќе имаат нормални туристички патувања!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави денеска дека треба да се избегнат годишните...