Идентични количини на моќен антиоксиданс се повторуваат три до четири пати на ден, рече тој.

Објавил: Рејхан Бајрами | 26 март, 2020 12:31

Заразени со КОРОНА во САД добиваат лек кои многу луѓе го имаат дома: Пациентите од терапијата се чуствуваат добро!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/New York Post магазин.мк

Пациентите кои се сериозно болни во државата Њујорк заради коронавирусот примаат масивни дози на витамин Ц. Ова се заснова на ветувачки извештаи дека им помогнал на луѓето во тешко погодената Кина.

Д-р Ендру Г. Вебер, пулмонолог, рече дека неговите пациенти на интензивна нега со  коронавирус добиваат 1.500 милиграми интравенски витамин Ц.

Пациентите кои се сериозно болни во државата Њујорк заради коронавирусот примаат масивни дози на витамин Ц.

Идентични количини на моќен антиоксиданс се повторуваат три до четири пати на ден, рече тој.

Оваа доза е 16 пати дневна препорака на диета витамин Ц од страна на Институтот за здравство, што е 90 милиграми за возрасни мажи и 75 милиграми за возрасни жени.

Болниците во Њујорк, се водат од експерименталниот третман што се применува на лица со коронавирус во Шангај, Кина, рече Вебер.

„Пациентите кои примале витамин Ц, реагирале значително подобро од оние кои не примале витамин Ц“, рече тој.

Инаку клиничкото испитување на ефективноста на интравенскиот витамин Ц кај пациенти кои биле заразени со корона започна на 14 февруари во болница во Вухан.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Разузнавачката служба веќе ја предупреди владата за евентуални немири во јужна Италија доколку епицентарот се пресели во тој дел од земјата, пренесува Ла Стампа.

КОРОНА ЗА МАФИЈАТА Е ЗЛАТНА КОКОШКА: Еве како КОЗА НОСТРА планира да ја искористи мафијата(видео)

Додека италијанската економија тоне, како резултат на мерките за спречување на ширење...

Растењето на шумите и ширењето на земјоделството, исто така, ги доведува климатските промени и луѓето во поблизок контакт со болести на животинскиот свет, рече Даливалова.

ЕВЕ ШТО ПАНДЕМИЈАТА ЌЕ ГО НАУЧИ ЧОВЕШТВОТО: Кога ќе се избориме со вирусот, ќе решиме голем проблем!

Пандемијата на коронавирус ќе ни даде увид какви глобалните закани по здравјето нè...