Во Австралија живеат преку 500.000 Македонци

Објавил: Данаил Михајловски | 29 септември, 2018 12:55

Затворено избирачкото место во Мелбрун, Австралија, гласале само 7 лица

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Затворено е избирачкото место во Мелбрун, Австралија.

Од вкупниот број 104 запишани гласачи, своето право на глас го искористиле само 7 лица, или излезеноста во Австралија беше 6,74%.

Инаку, колку за потсетување во Мелбрун живеат над 100.000 илјади Македонци.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Дијаспора

Верувам дека гледате и следите како набрзина се брише, се ништи, се што е македонско. Исчезнува придавката македонски пред институциите, ги менуваат топонимите, од соседите слушаме дека дека македонскиот јазик бил дијалект на бугарскиот

Игор Дурловски: Вечерва сум илјадници километри далеку од дома, но без чувство дека сум во туѓина!

Веќе неколку години, светот го запознава басот Игор Дурловски како интерпретатор на...

По вчерашната "средба" на т.н. македонска дијаспора со премиерот Заев не стивнуваат реакциите на организациите на дијаспората од САД и Европа

ОМД: “Ние се знаеме во САД и ниту една организација не пратила претставник кај Заев и Адеми”

На средбата која ја организираше министерот без ресот задолжен за односи со дијаспората...