Тој додава дека затворениците некаде спијат по двајца во еден кревет, додека пак хигиената е на катастрофално ниво.

Објавил: Едмонд Бекири | 4 ноември, 2022 6:43

ЗАТВОРИТЕ СЕ ПРЕПОЛНИ, ПО ДВАЈЦА СПИЈАТ ВО КРЕВЕТ Зибери вели дека хигиената е катастрофа

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Народниот правобранител Насер Зибери вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека 80 отсто од затворите низ Македонија се преполни, а затвореници се сместуваат по ходници до изнаоѓање на решенија.

Тој додава дека затворениците некаде спијат по двајца во еден кревет, додека пак хигиената е на катастрофално ниво.

Зибери истакна дека имаат поднесено претставки кон министри и носители на јавни функции, министерства!

Имаме претставки и за работата на носителите на јавни функции, нема да кријам, дека со одредени ресори соработката оди тешко. Се разбира не за сите области и за сите проблеми, но за одредени прашања да – вели Зибери.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Професионалниот војник А.Ј. (25) почина синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ, соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија

Почина војник на 25-годишна возраст

Професионалниот војник е еден од кандидатите кои го посетуваа селективниот курс за...

Дали и за колку ќе поскапи струјата за домаќинствата и малите потрошувачи од 1 јули се уште е неизвесно.

Мрежарината за струјата може да се намали во декември- ако малите фирми одат на слободен пазар тоа ќе биде олеснување за сите

Дали и за колку ќе поскапи струјата за домаќинствата и малите потрошувачи од 1 јули...