Нејзниот партнер пак сотанува во притвор. Обвинението ги товари за транспорт на 700 килограми кокаин од колумбија во Шпанија.

Објавил: Владо Марин | 15 јуни, 2021 19:21

ЗАТВОР ЗА АКТЕРКАТА СИЛВИЈА СТОЈАНОВСКА

Фото/Текст извор: ©24 вести

3, 5 години казна затвор за актерката Силвија Стојановска и седум за нејзиниот партнер Воислав Будисавјевиќ им одреди кривичниот суд.

На Стојановска судот и го укина куќниот притвор и правосилнопста на одлуката ќе ја чека на слобода.

Нејзниот партнер пак сотанува во притвор.  Обвинението ги товари за транспорт на 700 килограми кокаин од колумбија во Шпанија. 

Во текот на истрагата, Обвинителството утврди дека во периодот од јули 2019-та година до 18.12.2019, обвинетите, заедно со тројцата обвинети од Шпанија, од кои едниот е македонмски државјанин, брат на првообвинетиот, како и повеќе лица, учевствувале во неовластено купување, пренесување и продавање кокаин во вкупна количина од 698 758 грама.

Обвинетите подготвувале и организирале неовластено купување, превезвуање и сместување на кокаионот од Колмбија до Мадрид и барале купувачи“, се наведуваше во обвинението. 

Кокаинот тие го купувале од Колумбија. го транспортирале до Мадрид и оттаму барале купувачи. За да не бидат откриени  обвинетите меѓусебно комуницирале со користење на енкрочат телефони и  мобилни апликации со заштитени канали, а користеле и уред за детектирање на евентуална полициска инсталација и на дигитални преноси за примена на посебни истражни мерки.

Во 2019 година беа уапсени во координирана акција на македонската, шпанската и колумбиската полиција во соработка со маериканската агенција за борба против наркотици ДЕА.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Со прогласување на кризната состојба државата ке може да ги искористи и приватните субјекти и нивните капацитети за справување со алрамантната ситуација со пожарите во земјава

Управувачкиот комитет побара кризна состојба во следните 30 дена

Безбедносните институции во земјава поради ситуацијата со пожарите сепак  предлагаат...

Бугарскиот претседател Румен Радев остварил разговор со неговиот македонски колега Стево Пендаровски во врска со големиот пожар кај Кочани, соопшти Кабиентот на Радев.

Бугарската влада ќе испрати 25 пожарникари во Македонија

По наредба на преодниот премиер Стефан Јанев, Бугарија испраќа поддршка за Република...

Министерството за труд и социјална политика потсетува на обврската за носење маска и одржување физичко растојание од два метра

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата...