„Оваа несигурност во Бугарија, видовте колку дена молчеше. Ниту на седницата на Комисијата за надворешна политика немаше ниту став на владата на Кирил Петков од петокот до сега. Тоа ги влоши работите и беше грешка, моравме да постапиме малку побрзо и малку поодговорно“, рече таа.

Објавил: Мате Парлоф | 24 јуни, 2022 10:23

Захариева: Македонските политичари си играат со Бугарија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Немањето став повеќе од една недела за францускиот предлог за регулирање на односите меѓу Бугарија и Македонија ги влоши работите. Ова за „БГНЕС“ го изјавила пратеничката на ГЕРБ, Екатерина Захариева, поранешен министер за надворешни работи.

 

„Оваа несигурност во Бугарија, видовте колку дена молчеше. Ниту на седницата на Комисијата за надворешна политика немаше ниту став на владата на Кирил Петков од петокот до сега. Тоа ги влоши работите и беше грешка, моравме да постапиме малку побрзо и малку поодговорно“, рече таа.

Захариева го привлече вниманието и на гласањето на вчерашната средба, на која беа разгледани трите нацрти поднесени од ГЕРБ, ДПС и ДБ.

На состанокот на Комисијата за надворешни работи, благо кажано гласаше партијата во оставка на премиерот во оставка. Тој гласаше истовремено со ДПС и ГЕРБ, кога го поддржа предлогот на ДБ и истовремено гласаше воздржано против нашиот предлог. Така што, тие ќе треба да ви објаснат што прават“, рече таа.

Поранешната министерка за надворешни работи рече дека предлогот на ГЕРБ е многу близок до тој на ДБ.

За нас е важно да не го пропуштиме овој отворен прозорец, кој не е многу долг“, предупреди Захариева.

Таа се осврна и на жестокото отфрлање од македонска страна на францускиот предлог, пишува медиумот.

„Ова е уште еден доказ дека оваа преговарачка рамка и постигнатиот пакет се добри. Ова не е првпат македонските политичари да си играат и да се обидуваат да ги вртат рацете. Првично имаше остра реакција од опозицијата, имаше огромни протести на ВМРО-ДПМНЕ. Сега се гледа од владата, која се засили по изјавата во средата на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, дека ќе го поддржи францускиот предлог“, изјави таа.

Коментирајќи ја состојбата во Северна Македонија, Захариева истакна дека транзицијата кон функционална демократија не е лесен процес.

Ова е уште еден доказ дека бевме во право, кога во март 2020 година решивме дека за да се случат реформите во Северна Македонија мора да станат дел од преговарачкиот белег. Сакаат, не сакаат властите во Скопје, ќе мора да ги спроведат ако навистина сакаат да влезат во ЕУ“, рече Захариева.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според воените извештаи, утрово низ градот се слушале предупредувачки сирени. Жителите пријавиле експлозии, јави ДПА.

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

Првпат од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа, денеска се огласи...

Приходите на компанијата што остварува добивка главно преку рекламирање, во вториот квартал на годинава опаднале на 28,8 милијарди долари, што е помалку за еден процент од 29,1 милијарди долари остварени за истиот период лани.

Пад на приходите на „Фејсбук“ и „Инстаграм“

Американската компанија „Мета“ првпат од основањето соопшти за пад на приходите...

Мајмунските сипаници се карактеризираат со рани на кожата кои можат да се појават на гениталиите или на устата. Болеста е придружена со треска, болки во грлото и болки во лимфните јазли и осип кој наликува на осип што се јавува кај сипаници. Болеста обично поминува сама по себе, но може да биде многу болна.

Одобрена данска вакцина против мајмунски сипаници

Данската биотехнолошка компанија Баварски нордик (БН) објави дека Европската комисија...