„Тоа е намерна лага“, изјави Захариева за извештаите за медиумите дека Стејт департментот верува дека Русија стои зад ширењето на дезинформации за епидемијата на коронавирус, пренесува ТАС С.

Објавил: Перо Милчин | 23 февруари, 2020 10:44

Захарова го демантираше САД: Приказната дека Русија стои позади ширењето на лажни вести за коронавирусот е намерна лага

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Обвиненијата на САД за наводна вмешаност на Русија во кампањата за дезинформација во врска со потеклото на новиот коронавирус намерно се кажани лаги, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„Тоа е намерна лага“, изјави Захарова за извештаите за медиумите дека Стејт департментот верува дека Русија стои зад ширењето на дезинформации за епидемијата на коронавирус, пренесува ТАС С.

ТАС С потсетува дека француската агенција АФП претходно известувала, повикувајќи се на неименувани функционери на Стејт департментот, дека американските дипломати имале за задача да одговорат на кампањата за дезинформација, наводно, спроведена на Твитер, Фејсбук и Инстаграм.

Извори на агенцијата тврдат дека релевантни пораки на овие социјални мрежи се појавуваат на сметките на корисниците на „Русија поврзани“.

Вчера ирански функционер од Техеран беше заразен со коронавирус. Во извештајот се вели дека Мортеза Рахманзаде, градоначалникот на 13 области во Техеран, бил хоспитализиран вчера заради симптоми на коронавирус.

Тестот покажал дека Мортеза е позитивен на коронавирус, пренесува Ројтерс.
Пријавени се случаи на КОВИД-19 во повеќе градови во Иран а до сега четири лица загинаа во земјата.
Според последните податоци, во Кина досега 76.228 лица се разболеле од коронавирус, додека 2.345 починале.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вакцинацијата против коронавирус во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега имунизирани се 250.676 лица, објави министерката за здравство Огерта Манастирлиу преку видеозапис на Фејсбук.

Во Албанија вакцинирани над 250 илјади лица

Вакцинацијата против корона вирусот во Албанија продолжува со несмалена динамика...

Учеството е над 90 отсто, а во изминатите седум дена, во просек е 93 проценти и станува збор за 10 до 12 илјади вакцинации дневно!

Грчкиот министер за здравство: Во јули колективен имунитет во Грција

До крајот на јуни или средината на јули ќе биде вакциниран еден голем дел од грчкото...

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката партија на премиерот Бојко Борисов, но би можело да биде тешко да се најдат коалициски партнери заради слабиот одѕив среде стравувањата од пандемијата.

Бугарите денеска избираат нова Влада, се очекува победа на Бојко Борисов

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката...