Скоро еден месец во Македонија полицискиот час трае од 20 часот навечер до пет часот наутро и исто толку не работат кафе баровите, рестораните и кафаните.

Објавил: Перо Милчин | 26 април, 2021 15:17

За Велигден и за Рамазан Бајрам нема да има полициски час

Фото/Текст извор: ©магазин.мк/канал 5

Велигден и Бајрам без полициски час само на денот на празнувањето, од 28 април полицискиот час да биде од 21 часот до пет наутро,  а исто така да бидат отворени и летните тераси на кафулињата. 

Ова се новите предлог мерки што денеска Комисијата за заразни болести треба да ги достави до Владата.

Министерот за здравство Филипче и заменик министерот Хасани со порака граѓаните да ги почитуваат мерките со цел постепено да се намалуваат рестрективните мерки.

Граѓаните велат дека намалувањето на бројките не треба да значи опуштање на мерките, бидејќи досегашното искуство покажало дека без строги мерки бројките рапидно се зголемиле.

Скоро еден месец во Македонија полицискиот час трае од 20 часот навечер до пет часот наутро и исто толку не работат кафе баровите, рестораните и кафаните.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Откако ја поминаа првата бариера поставена од полицијата, дел од лицата се обидоа преку приватни имоти и дворови да стигнат пред зградата на ДУИ.

ХАОС ВО НАЈАВА: Демонстранти во Тетово се судрија со полицијата, бараат оставка од Заев

Во Тетово денеска се одржа протестен марш од кој учесниците побараа одговорност поради...

Заев посочи дека двете земји споделуваат уште една стратегиска цел–пристапувањето во членство во ЕУ!

Заев и Курти: Имаме силна политичка волја да ги засилиме и продлабочиме билатералните односи и соработката во сите области

Претседателите на Владите на Република Македонија и на Косово Зоран Заев и Албин Курти...