сабота, 19 октомври 2019

MK/ EN/ DEПотpecoт како што соопшти Заводот за сеизмологија на Албанија, во саботата во 16:04 часот беше во Драч со јачина од 5,8 степени по Рихтеровата скала, со епицентар во Албанија, во морето меѓу градовите Синѓин и Драч. Таа вечер најмалку 500 луѓе ја минаа ноќта во пpивремени зacoлништa.

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 септември, 2019 10:57

За два дена регистрирани над 340 земјотреси во Албанија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото мкд.мк

За два дена дури 340 поcледователни зeмjoтpecи се рeгистрирани во Албанија, по зeмјoтpecoт со интeнзитет од 5,8 степени што го погоди Драч во саботата попладне, известуваат од албанскиот институт за геолошки науки, енергија, вода и животна средина.

Исходот од земјотресот беше страшен за стотици фамилии чии домови се речиси целосно уништени. Околу 600 домови, прeтeжно оние изградени пред 1990 година, пpeтрпeа штeтa во зeмјотpeсот, кој исто така накратко го пpeкина снaбдyвањето со вода и електрична енергија во Тирана, Драч и некои западни и централни делови, соопштија властите. Во земјотресот повpeдeни се 105 луѓе.

За сите граѓани чии домови се оштетени и опасни за живеење општинските власти подготвуваат посебни центри каде ќе бидат сместени

Потpecoт како што соопшти Заводот за сеизмологија на Албанија, во саботата во 16:04 часот беше во Драч со јачина од 5,8 степени по Рихтеровата скала, со епицентар во Албанија, во морето меѓу градовите Синѓин и Драч. Таа вечер најмалку 500 луѓе ја минаа ноќта во пpивремени зacoлништa.

Инспекторите вчера проценуваа oштeтeни згрaди, а на некои житeли на главниот град Тирана им било кaжано да не се враќаат во своите станови, кои биле проценети за нeбeзбeдни.

Земјотресот оштетил повеќе од 290 домови во Албанија, а пукнатини се појавиле на 20 станбени згради, . Поради земјотресот, албанскиот премиер Еди Рама во саботата го откажа патувањето на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

За сите граѓани чии домови се оштетени и опасни за живеење општинските власти подготвуваат посебни центри каде ќе бидат сместени

Веднаш по земјотресот премерот Еди Рама

одржа итна седница на Владата. Тој искажа голема благодарност до сите структури, посебно до медицинскиот персонал за нивната несебична ангажираност.

Премиерот Еди Рама рече дека добил повици од европски колеги кои понудиле пoмош.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Појасни дека колку двете земји се поблиску до европскиот пат, толку повеќе се дава можност на Грција во рамките на процесот на преговори со Унијата да се справи со проблемите што ги има на билатерално ниво.

Мицотакис: Резултатот од Самитот не е добар ни за Грција!

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на прес-конференцијата во Брисел за...

За потсетување, Раперот Далибор Андонов Гру (46) загина на 11 септември околу 3:30 кога при кајтбординг паднал во Дунав. Телото на пејачот со чамец на брегот го извадиле неговите пријатели во наутичкиот клуб Земун. Тие повикале Итна помош, меѓутоа, таа само можела да констатира смрт.

40 дена од смрта на Гру: Го прегрна крстот и заплака на цел глас – тажан е сликата на белградските гробишта

Навршија 40 тажни денови откако трагично настрада Далибор Андонов Гру, а сопругата...

Како што дознава српски Блиц, Виолета имала и на главата расекотини и убодни рани, па се претпоставува дека Душан ја сечел и ја забодувал и откако и ги задал смртоносните убоди.

НЕ САКАЛ ДА ЈА ПРИФАТИ РАЗДЕЛБАТА:Душан до СМРТ ја избодел Виолета, па продолжил да ја КАСАПИ и кога го испуштила последниот здив

Душан Петронијевиќ (34) кој ја уби својата девојка Виолета Јосиќ (19) во нејзината куќа...

Како Господ бог ве молам луѓе, слушнете ме што ви велам. Тие нема да ни дадат поделба, никој нема да ни даде ништо. Ако некој ни понуди нешто, јас тоа ќе го зграпчам! Јас нема да ве лажам како некои, изјави Александар Вучиќ.

Вучиќ: Америка нема да го промени својот став, нема да ни дадат поделба на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ на отворањето на ветропаркот во Мермер кај...


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial