И ако е од Малески – многу е

Објавил: Мирко Бачиќ | 29 јули, 2018 9:09

За Денко Малески сме шизофрени!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Првиот министер за надворешни работи [ 1991 – 1993 ] и поранешен претставник на Македонија во Обединетите нации [ 1993 – 1997 ] професорот Денко Малески во колумна за неделникот “Фокус” со недолична изјава.

Малески во преговорите Ахмети – Заев е еден од можните кандидати за иден претседател на државата.

“Шизофрената игра дека сме “за” НАТО и ЕУ и “за” уставното име – две нешта кои меѓусебно се поништуваат – конечно мора да престане – затоа што тоа не води никаде – води кон пропаст на државата.”

Малески својата дијагноза ќе треба да ја појасни пред народот. Имено Македонците по анкетите во 75% се против промена за уставното име Република Македонија а во 80%  населението на Македонија е за НАТО и ЕУ интеграции.

Малески е познат и по ставовите за промена на уставното име по секоја цена – итни НАТО и ЕУ интеграции но и итно имплементирање на т.н. Закон за употреба на јазиците. Малески е и еден од можните кандидати на СДСМ и ДУИ на претседателските избори 2019 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Јанев, кој е член на Њујоршката академија на науките и научен советник на Институтот за политички науки во Белград, ја поздрави заложбата на Гордана Силјановска Давкова, носител на листата на опозициската коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица, за поништување на Преспанскиот договор!

Проф. Јанев: Не постои човечко суштество со здрав разум кое би гласало за СДС!

Професорот Игор Јанев, експерт по меѓународна политика и меѓународно право, со порака...

На 15 јули мнозинството граѓани ги порази деструктивните политики на ВМРО-ДПМНЕ, а по победата, ние како одговрна партија, како одговорна коалиција ќе покажеме дека мoжеме и уште подобро и уште повеќе, тврди Заев!

ЗАЕВ: Остануваат 22 дена до денот на победата на СДСМ и Коалицијата!

За 22 дена од сега, граѓаните ќе потврдат дека грижата за здравјето, развојот на економијата,...

-Во моментов во тек се консултации со академската заедница, невладините организации – рече Ахмети, додавајќи дека имаат неколку имиња за кандидат за кои се консултираат.

ДУИ ќе го објави кандидатот за премиер на првиот ден од изборната кампања

ДУИ ќе го објави кандидатот за премиер на првиот ден од изборната кампања, најави партискиот...

15 јули е денот кога граѓаните ќе потврдат дека продолжуваме на правиот пат, патот кон развој и напредок, кон економски раст и интеграција, тврди лидерот на СДСМ, Зоран Заев!

ЗАЕВ: 15 јули, денот на изборите ќе биде неработен ден за сите граѓани во Македонија!

СДСМ го заклучи 15 јули како конечен, последен и единствен датум за избори на коишто...