До врв на ситуацијата дошло кога Харадинај рече дека поради своите проблеми, воопшто не е замислен за иднината на државата.

Објавил: admin@magazin | 1 март, 2019 21:14

За малку тепачка помеѓу Тачи и Харадинај пред Американците- лице во лице кажале тешки навреди

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

На состанокот кој се одржа во Вашингтон со претставниците од Косово и претставници од Американскиот национален совет, за малку фалеше да дојде до тепачка помеѓу Хашим Тачи и премиерот Харадинај.

Помеѓу приштинските политичари Хашим Тачи и Рамуш Харадинај изби жешка караница, која за малку не се претвори во тепачка на состанокот со високите претставници на Американскиот национален совет за безбедност.

Ситуацијата толку многу ескалирала што за малку ќе се претворила во голем скандал. 

До врв на ситуацијата дошло кога Харадинај рече дека поради своите проблеми, воопшто не е замислен за иднината на државата. Додаде дека тој единствено се нервира ѕа себе бидејќи се плаши од Специјалниот суд.

Иако тоа не беше ни место ни време за лични препреки, двајцата бивши борци од терористичката група ОНА, кои во караница влегле и поради таксите за Србија, не ги спречи тоа што американските делегации Џон Ерат и Вилијам Беркли, останаа зачудени од нивите постапки, при тоа што тие станале од столиците во кои седеле и почнале да зборуваат и доближуваат лице до лице.

Провокациите како што пишува косовскиот Зери, прв ги започнал косовскиот претседател Хашим Тачи, кои зборел се најлошо за премиерот Харадинај, и потполно го игнорирал неговото присуство во салата.

Тој оценил дека некој кој е антиамерикански насочен не може да се почитува и поради неговите изјави, Харадинај ќе ги уништи односите помеѓу САД и Приштина. Тоа Харадинај потполно го разбеснило и почнал да зборува уште поголеми навреди за претседателот.

До врв на ситуацијата дошло кога Харадинај рече дека поради своите проблеми, воопшто не е замислен за иднината на државата. Додаде дека тој единствено се нервира за себе, бидејќи се плаши од Специјалниот суд.

Тоа го изнервирало претседателот на Косово Хашим Тачи, и малку фалело да дојде до тепачка на тоа место.

Американците останале буквално занемени поради ваквата ситуација, пишуваат косовските медиуми.

После овој скандал опозицискиот пратеник Илир Деда, рекол дека Американците ги замолиле да не износуваат детали од состанокот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Објавени се снимки на кои, според тврдењата на Приштина, се гледаат почетните напади, кога е и убиен припадникот на косовската полиција.

Свеља кажа дека снимките биле најдени во еден од дроновите запленети во Бањска, кој, како што кажа, „бил во рацете на терористите“.

Косовската полиција објави две снимки тврдејќи дека на нив се гледа почетокот на судирот меѓу групата Срби и косовската полиција.„Видеото ги прикажува првите напади на терористичката група на косовската полиција. Нападите, како што се гледа, се извршени со различно оружје, почнувајќи од зоља и друго тешко вооружување“, тврди косовскиот министер.Полицијата на Косово објави и фотографии од запленето оружје за кое тврдат дека е произведено во Србија, а дека дел од оружјето и муницијата се произведени во последните години.

Претходно премиерот на Косово Аљбин Курти објави снимки кои, како што тврди, покажуваат дека оружената група од Бањска за нападот се спремала на воен полигон во Србија.

Косовската полиција објави снимки од почетокот на нападот во Бањска (ВИДЕО)

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свечља, продолжи да објавува снимки...

Кандидатурата на Косово доби поддршка и од Албанија, каде што ќе се одржат дел од настаните. Позитивна оценка за кандидатурата даде и комисија на МКМИ, која престојуваше во Косово пред една недела.

Косово ја доби организацијата на Медитеранските игри 2030

Генералното собрание на Меѓународниот комитет на Медитеранските игри (МКМИ), што се...

Тие оценија дека безбедносната состојба на северот на Косово е вознемирувачка и тензична.

ЕУЛЕКС: Вознемирени сме од присуството на вооружени и маскирани лица и групи на север од Косово

Мисијата на Европската унија за правда (ЕУЛЕКС) денеска соопшти дека за време на патролите...