Утринските температури ќе се движат од 7 до 14 Целзиусови степени, додека дневните ќе достигнат од 11 до 22 Целзиусови степени.

Објавил: Валерија Петрова | 8 ноември, 2019 10:17

За Митровден дожд во претпладневните часови – еве каква зима не очекува

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. На југоистокот ќе има услови за појава на ретки грмежи. Кон крајот на денот врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Утринските температури ќе се движат од 7 до 14 Целзиусови степени, додека дневните ќе достигнат од 11 до 22 Целзиусови степени.

Во Скопје слично време, со максимална температура до 17 Целзиусови степени.

Во деновите од викендот ќе преовладува променливо време, во сабота ќе биде сончево со мала облачност, додека во недела ќе има врнежи од дожд.

Денеска е тежок ден, денеска е Митровден, еве каква зима ќе имаме ако на овој ден врне дожд.

Митровден е еден од празниците за кои се врзуваат многу од обичаите. Еден од нив е „претскажувањето“ на времето- ако утре има дожд и мраз, се очекува долга и ладна зима со многу снег!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ако може да им се верува на долгорочните прогнози, тогаш не чека блага зима со релативно малку снег, ако и тој воопшто падне.

Следниот месец ќе имаме снег – ваква зима не чека оваа година

Метеролозите веќе ги најавија прогнозите за снег за оваа зима. Ако може да им се верува...

Тоа се дел од решенијата што ги предлага Иницијативата за заедничко старателство за регулирање на родителството и старателството во најдобар интерес на децата.

Заедничко родителство по разводот, детето не треба да биде само кај еден родител

Укинување на доделување на децата кај еден родител по развод, заедничкото родителство...

До крајот на денов времето ќе биде сончево и значително потопло со мала до умерена локална облачност и тоа особено во западните предели каде локално ќе има и умерена облачност а ќе дува и слаб до умерен ветер од јужен и од југозападен правец кој локално ќе засилува на интензитет.

ПОДГОТЕВЕТЕ СЕ! Нова промена на времето – не очекува воздушно струење од Сахара

Температурите утринава во целата држава се над нулата. Најтопло е во Демир Капија каде...