Христијан Мицкоски, на новинарите вчера им откри дека Новата 2020. година ќе ја пречека во Македонија, во домот на другар од детството, а додека пак премиерот Заев за Нова Година пак оди во Германија со сопругата и децата, исто така кај другар.

Објавил: Сара Фемина | 29 декември, 2019 11:24

ЗА НОВА ГОДИНА ЗАЕВ ВО ГЕРМАНИЈА, МИЦКОСКИ ВО МАКЕДОНИЈА: Еве со кого ќе слават лидерите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како и премиерот Зоран Заев открија каде и со кого ќе слават Нова Година.

Христијан Мицкоски, на новинарите вчера им откри дека Новата 2020. година ќе ја пречека во Македонија, во домот на другар од детството, а додека пак премиерот Заев за Нова Година пак оди во Германија со сопругата и децата, исто така кај другар.

Полковникот во АРМ Драган Ковачки е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за министер за внатрешни работи во техничката влада, но за СДСМ овој предог е спротивен на Уставот.

Заев после средбата со Мицкоски рече дека поставување на воено лице на чело на МВР е спротивно на Уставот во Република Македонија, како и на Законот за внатрешни работи и Законот за служба во Армијата.

Проблемот е што имаме воено лице дадено, каде што Уставот дефинитивно јасно определува дека со Армијата и со полицијата раководи цивилно лице кое што бил цивилно лице најмалку три години. Значи може и минато да има како воени лоце кандидат, но барем последните три години да биде цивилно лице, рече Заев.

Јас верувам дека не е тоа единствен кандидат ако не се усогласиме, може ќе се усогласиме. Така да ако нема некои дилеми околу ова прашање кое што за жал во моментот постојат за сите, рече Заев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Излегување

Се повикува министерот Чулев да почне да си ја врши работата вели еден гневен читател, што е ова за едни ва важи за други да не важи законот?

ЗА НИВ ЗАКОНОТ НЕ ВАЖИ: Забавите на скопјани префрлени во вили во Сопиште, Илинден

Забавите на скопјани викендов се префрлија во луксузни вили и викендици во скопските...

Патот кон Америка, најдобриот српски тенисер дефинитивно нема да биде му досаден, бидејќи со него патува и легендарниот српски пејач Мирослав Илиќ.

Ѓоковиќ и Мирослав Илиќ заедно во авион: Ноле тргна на турнеа во САД, може ќе запее по патот!

Новак Ѓоковиќ го заврши мини одморот во Белград и замина на турнеја низ САД. Патот кон...

Врањеш после полноќ ги дувнла свеќичките, и тогаш всушност и почнала вистинската журка. После Цеца, гостите ги забавувала Наѓа Голубовиќ, која одвреме-навреме микрофонот му го давала на славеникот. А тој не само што пеел, едно време и почнал да се соблекува.

На Цеца и „плесна“ 50 000 евра, па на крај и сам си запеа, И ТОА ГОЛ! Вака слави роденеден екс љубовникот на Карлеуша

Фудбалерот Огњен Врањеш го прослави 30 роденден во друштво на пријателите и соиграчите...