Според податоците од Германскиот завод за статистика, минатата година во Германија се пријавиле повеќе од 56.000 хравстки граѓани, најмногу по последните десет години.

Објавил: Македонка Димкин | 19 јуни, 2018 17:51

За пет години од Хрватска се иселиле 250.000 граѓани

Фото/Текст извор: ©Нова Македонија

Најмалку 250.000 хрватски граѓани се иселиле во странство во последните пет години, од кога Хрватска станала членка на ЕУ.

Според податоците на регистрирани граѓани со хрватско државјанство во канцелариите на Германија, Австрија и Ирска, држави кои се најчести дестинации на хрватските иселеници, одливот на население продолжува да расте и покрај отворањето на границите и растот на хрватската економија.

Според податоците од Германскиот завод за статистика, минатата година во Германија се пријавиле повеќе од 56.000 хравстки граѓани, најмногу по последните десет години.

Во Австрија пристигнале повеќе од 5.000 лица со хрватски пасоши, а во Ирска дупло повеќе. Само во овие три држави минатата година се доселиле повеќе од 65.000 Хрвати, просечно по 180 секој ден.

Во 2012, последната година пред влезот на Хрватска во ЕУ, во истите овие три држави се отселиле 4,5 пати помалу Хрвати, околу 14.300. Во Ирска во 2012 година се отселиле вкупно 86 граѓани со хрватски пасош, во Австрија 537, а во Германија, без сомнение најпопулнараната дестинација, се преселиле 7600.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Поезија

Живеевте многу брзо, се натпреварувавте во сè! Во пари, во деловна активност, во големината на куќите, во длабочините на џепот, во убавината, во модата, во себичноста додека вашите срца полека се замрзнуваа!

МОЌНА ПОРАКА: Не плашете се, не сум ви непријател, јас сум тука да ве предупредам

Дојдов како гласник, дозволете ми да ве спречам! Да ве освестам, да ви ја пробудам свеста....

Замислував свет , не живеев во реалноста, каде парите се она најглавното,арно викаат старите не веруваш се додека не почуствуваш на своја кожа!

Некогаш плачев за љубовта, денес плачам за мојата иднина!

Некогаш плачев за љубовта, денес плачам за мојата иднина! Живеев во свет каде на прво...

Стихозбирката брзо се растура по цела тогашна Југославија и во Пиринска Македонија и постигнува голем успех.

„Денови ли се – денови, аргатски маки големи“: 80 години од издавањето на „Бели мугри“ на Кочо Рацин

Бели мугри е збирка поезија од Кочо Рацин, објавена во 1939 година во Самобор близу Загреб....

Иако приказната е од Русија,пораката погодува директно во срце. Ова не би требало да се игнорира. Иван не смее да се заборави.

Срцето на малечкиот Иван престана да чука: Родителите го убија својот син!

Приказната е за Иван – но не само за него. Тоа е приказна за милиони деца како него,...