-Тоа е одлука на судот, кратко и јасно одговрила Гордана Јанкулоска.

Објавил: Валерија Петрова | 25 јуни, 2019 15:26

За правниците одлуката на Врховен е правно спорна, а еве што изјави Гордана

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

 

Затворската казна на екс министерката Гордана Јанкулоска е одложена, највисокиот суд одлучи четиригодишната затворска казна да биде одложена, за сега екс министерката ќе има спокојно лето и ќе може да ужива во мајчинството.

Јанкулоска се спаси засега од затворската казна

За АЛСАТ М беше прашана дали очекувала Врховниот суд да ја спаси од затвор за казната за набавката на блендираниот мерцедес.

-Тоа е одлука на судот, кратко и јасно одговрила Гордана Јанкулоска.

Универзитетскиот професор Арта Биљаљи изјави дека одлуката на судот е правно спорна.

-Мислам дека ваквиот чекор на Врховниот суд се коси со владеењето на правото или со тоа што сите се обидуваме по малку да го постигнеме. Затоа, потенцирам и мислам дека процесот на ветинг е неопходен во Република Македонија за судовите и обвинителствата, независно меѓународните извештаи. Постојат некои работи кои ние граѓаните ги гледаме подобро отколку тие кои вршат мониторинг .

Јанкулоска пред два месеца доби одложување на затворската казна поради нејзиното дете кое сè уште немаше наполнето една година. По одлагањето, Кривичен ù одреди дека од 1 – ви јули треба да оди во затвор. Но, само на една недела пред тој рок, Јанкулоска спасот го доби од Врховен.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој истакна дека во моментов барем еднаш неделно партиските работни групи имаат средби за Изворниот законик, а разговараат и за Законот за ЈО.

Заев: Ќе седнам и со Мицкоски ако треба за да го донесеме Законот за Јавно обвинителство

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев би седнал да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Според верувањата и обичаите, сите немажени девојки на големиот празник треба да стават огледалце под перницата, и ќе го сонуваат мажот со кој ќе се омажат.

Утре е Богојавление- сите немажени девојки треба да замесат тесто

Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според...

Исто така, за време на грабежот на 10 април 2009 година повредени беа и неколку граѓани кои во моментите додека ограбувачите ја вршеле вооружената кражба, биле во просториите на ескпозитурата на банката во центарот на Скопје.

Уапсениот “Пинк пантер“ во Тетово – ГО ИЗВРШИЛ ГОЛЕМИОТ ГРАБЕЖ ВО ПРО-КРЕДИТ БАНКА ПРЕД 10 ГОДИНИ

По 10 години бегство, лицето Р.И. (34) едно од осомничените за грабежот на “Прокредит банка“...

Претседателот Пендаровски очекува ваква поддршка од сите членки на Унијата, но и и конкретна временска рамка за старт на преговрите.

Меркел: Старт на преговорите за Македонија и за Албанија, а потоа секој по својот пат

Македонија и Албанија заедно да ги започнат преговорите со Унијата, а потоа да продолжат...