Триесет милиони евра, пари обезбедени од Европската Унија, ќе бидат инвестирани во развојот на пограничните региони на Бугарија и Македонија во следните 7 години.

Објавил: Сара Фемина | 22 септември, 2021 7:07

За прекугранична соработка Македонија – Бугарија 30 милиони евра од ЕУ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Меѓу приоритетните проекти е изградбата на новиот граничен премин „Клепало“ помеѓу општините Берово и Струмјани!

Триесет милиони евра, пари обезбедени од Европската Унија, ќе бидат инвестирани во развојот на пограничните региони на Бугарија и Македонија во следните 7 години.

Средствата се во рамките на Програмата за прекугранична соработка „Интеррег“, со која управува бугарското Министерството за регионален развој и јавни работи. Заменик-министерот Захари Христов вели дека инвестициите ќе бидат насочени кон развој на чиста и зелена околина, одржлив туризам и поддршка на конкурентноста во пограничниот регион.

Меѓу приоритетните проекти е изградбата на новиот граничен премин „Клепало“ помеѓу општините Струмјани и Берово.

Бугарскиот министер вели дека благодарение на програмата „Интеррег“, во последните 20 години е обновен изгледот на пограничните населени места на двете земји. Обезбеден е соодветен пристап до природните знаменитости, обновени се античките тврдини и цркви, а помогнати се и локалните културни, образовни и спортски центри да развијат активни содржини. Според него, она што досега е направено придонело за позитивна промена во односите меѓу двата народа.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Лозан Панов и Марија Касимова-Моасе, предложени од иницијативниот комитет за претседател и потпретседател и поддржани од Демократска Бугарија, исто така, добија регистрација од ЦИК во постапка на недовршена верификација на потписите на кандидатската листа.

Рекордни 24 претседателски кандидати за изборите во Бугарија на 14 ноември

Рекорден број од 24 кандидати од партии, коалиции и иницијативни комисии се регистрирани...

Почнувајќи од денеска, 10 октомври, Република Бугарија ги повлекува рестрикциите за патување за нашите државјани на нејзината територија, објави на Фејсбук шефот на дипломатијата, Бујар Османи.

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија! Почнувајќи од денеска, 10 октомври,...